
HP PROBOOK 640 G5 I5-8365U 16G 256SSD 14 W11
HP PROBOOK 640 G5 I5-8365U 16G 256SSD 14 W11
Key Features
- The Intel Core i5 1.60 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 14" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Get trendy with the new HP ProBook 640 G5 Refurbished Notebook PC. This stylish notebook PC is powered by the Intel 8th generation Core i5-8365U 1.6GHz Processor that ensures effortless and powerful computing. The 16GB DDR4 memory enables your system to perform smoothly and supports multitasking.
The fast 256GB solid state drive allows you to store all your documents and multimedia files. It features a 14 inch HD display which delivers clear visuals in 1366 x 768 resolution. With a built-in webcam it ensures you never miss a metting or be able to contact friends and family while you're on the go. This PC runs on the Windows 11 Pro 64bit operating system for an exceptional computing experience. Get the HP ProBook 640 G5 Refurbished Notebook now!
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Chipset | Intel |
| Keyboard | Yes |
| Brand Name | Joy Systems - HP |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| Screen Mode | HD |
| Screen Size | 14" |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | ProBook |
| Product Name | ProBook 640 G5 Notebook |
Show all 56 specsShow fewer
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | ProBook 640 G5 |
| Product Series | 640 G5 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | i5-8365U |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Standard Memory | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <li>ProBook 640 G5 Notebook</li><li>Standard Battery</li><li>AC Adapter</li> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Condition | Refurbished |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB C |
| Memory Card Reader | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Weight (Approximate) | 3.80 lb |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.1 Ports | 3 |
| Manufacturer Part Number | J5-640G5A05 |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in NOTEBK from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





