
HP 845 G8 RYN 5 P-5650U REFURB 8G 256NVM 14FHD W11P CAM GR A
HP 845 G8 RYN 5 P-5650U REFURB 8G 256NVM 14FHD W11P CAM GR A
Key Features
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 8 GB memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking, allowing seamless transitions between tasks
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Find the ultimate office and multimedia tool by purchasing the Recertified HP EliteBook 845 G8 Notebook PC. Powered by the reliable AMD Ryzen 5 Pro 5650U 2.3GHz processor, this laptop helps you handle daily workloads with utmost efficiency.
And with its 8GB of DDR4 memory, you can finish more system tasks in less time. A 256GB M.2 NVMe Solid state drive is also included so you can manage all your files and data easily. This notebook PC comes with a 14 inch Full HD Display, which ensures amazing displays for all applications. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Get the Recertified HP EliteBook 845 G8 Notebook PC with Windows 11 Pro right now!
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Width | 12.7" |
| Height | 0.70" |
| Chipset | AMD |
| Brand Name | Joy Systems - HP |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 14" |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | EliteBook |
Show all 48 specsShow fewer
| Product Name | EliteBook 845 G8 Notebook |
|---|---|
| Product Type | Ultrabook |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Product Family | EliteBook 845 G8 |
| Product Series | 845 G8 |
| Processor Model | 5650U |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EliteBook 845 G8 Notebook</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Standard Battery</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AC Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | Refurbished |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| USB Type-C Detail | 2 x USB Type-C 10Gbps |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Included Charger Power | 45 W |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| Manufacturer Part Number | J5-845G8A09 |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in NOTEBK from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





