
DELL 7400 I5-8365U REFURB 8B 256NVM 14 HD GR A
DELL 7400 I5-8365U REFURB 8B 256NVM 14 HD GR A
Key Features
- The Intel Core i5 1.60 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- The 14" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Dell Latitude 7400 Recertified Notebook PC is designed to look good while performing on the go. It features a fast Intel Core i5-8365U 1.6GHz processor and 8GB of DDR4 memory to produce your work and entertainment smoothly and seamlessly.
A quick 256GB M.2 NVMe solid state drive is also included so you can manage all your files and data quick and easily. This laptop comes with a 14 inch HD Display, which is perfect for both work and play. The unit comes with the new Windows 11 Pro and all it's security updates. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Get the Dell Latitude 7400 Recertified Notebook PC right now!
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.4" |
| Width | 12.7" |
| Height | 0.75" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| Screen Mode | HD |
| Screen Size | 14" |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | Latitude |
Show all 51 specsShow fewer
| Product Name | Latitude 7400 Notebook |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Product Model | 7400 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | Latitude 7000 |
| Product Series | 7000 |
| Processor Model | i5-8365U |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>Latitude 7400 Notebook</li><li>Standard Battery</li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | Refurbished |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB C |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Weight (Approximate) | 2.99 lb |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Included Charger Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| Manufacturer Part Number | J5-7400A33 |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in NOTEBK from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





