
FUJITSU FI-7140 ROBUST GENERAL OFFICE DESKTOP COLOR DUPLEX
FUJITSU FI-7140 ROBUST GENERAL OFFICE DESKTOP COLOR DUPLEX
Key Features
- The perfect front office scanner for light workloads with industry-leading image quality, stellar feeding, and long-term reliability for a great return on investment
- Day in and day out reliability with industry-leading image quality
- Superior paper handling technologies reduce jams minimizing labor costs
- Included PaperStream ClickScan software delivers scanning simplicity and works alongside of any workflow to meet your imaging needs. Place paper in the scanner, push the scan button, and send to email, print, or folder - simple as one, two, three
- Integrates with ECM solutions across all industries via TWAIN/ISIS and Kofax VRS Compatibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Outstanding paper feeding delivers reliable batch scanning regardless of the document condition
The new scanners allow the user to scan a wide variety of paper thicknesses (27 to 413 g/㎡), as well as plastic cards with the same feeding mechanism inherited from our high-end models. In addition, Paper Protection constantly checks along the whole document length during scanning and automatically stops paper feeding when error occurs to avoid any damage to the document. All in all these deliver the reliable scanning experience expected from Fujitsu.
Outstanding paper feeding delivers reliable batch scanning regardless of the document condition
The new scanners allow the user to scan a wide variety of paper thicknesses (27 to 413 g/㎡), as well as plastic cards with the same feeding mechanism inherited from our high-end models. In addition, Paper Protection constantly checks along the whole document length during scanning and automatically stops paper feeding when error occurs to avoid any damage to the document. All in all these deliver the reliable scanning experience expected from Fujitsu.
Compact design for fast scanning right at your desk
The fi-7140 is a compact model that can be placed on the desk, whether for over-the-counter service or for operations in office. It scans at a speed of 40 ppm (A4, color, 200/300 dpi). Simply press the scan button and it will start scanning within a second. Scanning with the fi-7140 will not keep you, or your customers, waiting.
Automatically creates the most suitable high quality image data for OCR process
The PaperSteam IP scanner driver, which supports TWAIN/ISIS, saves the inconvenience of fine adjusting the settings for the OCR process. It automatically converts the images into exceptionally clean images, accelerating OCR even when scanning wrinkled or soiled documents or documents with a background pattern.
Option: Post Imprinter
The optional imprinter unit prints identification markers like dates, alphanumeric codes and symbols on reverse side of the original document. This makes it easier to locate the originals of scanned document when you need to reference them.
Option: Carrier Sheets
Carrier Sheets allow you to scan documents, photos or clippings larger than A4 size. Documents larger than A4 (such as A3 or B4) or photos and clippings that can be damaged easily can be digitized when using the Carrier Sheets.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.4" |
| Width | 11.8" |
| Height | 6.7" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | A4 - 8.27" x 11.69" |
| Media Type | Credit Card |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 80 Sheets |
| Manufacturer | Fujitsu |
Show all 32 specsShow fewer
| Product Name | Image Scanner fi-7140 |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Model | fi-7140 |
| Product Family | fi |
| Product Series | fi |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul> <li>Image Scanner fi-7140</li> <li>ADF paper chute</li> <li>AC cable</li> <li>AC adapter</li> <li>USB cable</li> <li>Setup DVD-ROM</li> <li>Getting Started Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Singapore |
| Weight (Approximate) | 9.26 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PA03670-B105 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Operating System Supported | Windows |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in E-SCAN from FUJITSU - SOURCING and similar brands
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





