
KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ScanSnap iX500 provides PC users an effective way to greatly reduce paper clutter, storage space, and security risk associated with unmanaged paperwork at home or office. For even greater accessibility and usefulness, users can now scan wirelessly to a PC or Mac as well as iOS or Android mobile devices.
Additionally, the ScanSnap iX500 Deluxe Bundle comes with Rack-2Filer Smart For Windows® users, Rack2-Filer Smart is a feature-rich scanning and content viewing application incorporating an ultra-intuitive bookcase and binder interface that gives users a familiar and enjoyable interaction with their scanned paperwork.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.2" |
| Width | 11.5" |
| Height | 6.6" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | Ledger - 11" x 17" |
| Media Type | Embossed Card |
| Scan Color | Color |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Large Format | No |
Show all 48 specsShow fewer
| Manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Product Line | ScanSnap |
| Product Name | ScanSnap iX500 Deluxe Bundle Desktop Scanner for PC |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Wireless LAN | Yes |
| Image Formats | JPEG |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Product Model | iX500 |
| Product Family | ScanSnap |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Package Contents | <ul><li>ScanSnap iX500 Deluxe Bundle Desktop Scanner for PC</li><li>AC Cable</li><li>AC Adapter</li><li>USB Cable</li><li>Safety Precautions</li><li>Software DVD</li><li>ScanSnap Carrier Sheet</li></ul> |
| Image Sensor Type | CIS |
| Software Included | <ul> <li>ScanSnap Manager (Mac)(PC)</li> <li>ScanSnap Organizer (PC)</li> <li>ABBY FinerReader (Mac)(PC)</li> <li>Evernote (Mac)(PC)</li> <li>Card Minder (Mac)(PC)</li> <li>Searchable PDF creation software</li> <li>Rack2-Filer Smart with Magic Desktop (PC)</li> </ul> |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements | <b>Windows System Requirements:<br><br></b><ul><li>CPU: Intel Core 2 Duo 2.2 GHz or higher Recommended: Intel Core i5 2.5 GHz or higher</li><li>Memory (32-bit): 1.0 GB or more Recommended (32-bit): 4.0 GB or more</li><li>Memory (64-bit): 2.0 GB or more Recommended (64-bit): 4.0 GB or more</li><li>Display (Windows 7, Vista, XP): 800 x 600 pixels or higher</li><li>Display (Windows 8): 1024 x 768 pixels or higher</li><li>Disk Capacity: 4010 MB free hard drive space for installation</li><li>DVD ROM Drive: For installation</li><li>Connectivity: USB 3.0, 2.0, or 1.1 port</li></ul><br><b>Mac OS System Requirements:<br><br></b><ul><li>CPU: Intel Pentium 4 processor 1.8 GHz or higher Recommended: Intel Core 2 Duo Processor 2.2 GHz or higher</li><li>Memory: 512 MB or more Recommended: 1 GB or more</li><li>Disk Capacity: 2920 MB free hard drive space for installation</li><li>DVD-ROM Drive: For installation</li><li>Connectivity: USB 3.0, 2.0, or 1.1 port</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 6.61 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Additional Information | <p><b>USB Connected:</b></p><ul><li>Operating Mode: 20W or less</li><li>Sleep Mode: 1.6W or less</li><li>Auto Standby (Off) Mode: Less than 0.4 watt</li></ul><p><b>Wi-Fi connected:</b></p><ul><li>Operating Mode: 20W or less</li><li>Sleep Mode: 2.5W or less</li><li>Auto Standby (Off) Mode: Less than 0.4 watt</li></ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PA03656-B015 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Standby Power Consumption | 400 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 400 mW |
| Operating System Supported | Mac OS |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Operating Power Consumption | 20 W |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Sleep-Mode Power Consumption | 1.60 W |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 25 |
| Automatic Document Feeder Included | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SC-ADF from FUJITSU - SOURCING and similar brands

KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM

KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


