KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
KIT FUJITSU SCANSNAP IX500 DESK SCANNER FOR PC AND MAC 25 PPM
Key Features
- Quickly declutter your workspace - create searchable, mult-page PDFs with the click of a button
- Double-sided scanning with advanced paper feeding system - insert up to 50 sheets of paper on automatic document feed (ADF)
- Intelligent scan correction performs a quick quality check on your scans - features include auto color detection, auto rotation for upside down documents, and blank page removal
- Easy to use software with color, grayscale, and monochrome scan speeds of up to 25 double-sided pages per minute
- Scan your documents directly into integrated cloud services (Dropbox, Google Drive, Evernote, and more) to access your files from anywhere
- Compatible with iOS and Windows devices - scan via USB cord or wifi to laptop, tablet, and smartphone devices
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ScanSnap iX500 provides PC and Mac users an effective way to greatly reduce paper clutter, storage space, and security risk associated with unmanaged paperwork at home or office. For even greater accessibility and usefulness, users can now scan wirelessly to a PC or Mac as well as iOS or Android mobile devices.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.2" |
| Width | 11.5" |
| Height | 6.6" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | B5 - 6.93" x 9.84" |
| Media Type | Business Card |
| Scan Color | Color |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Large Format | No |
Show all 40 specsShow fewer
| Manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Product Line | ScanSnap |
| Product Name | ScanSnap iX500 Desktop Scanner for PC and Mac |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Wireless LAN | Yes |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | iX500 |
| Product Family | ScanSnap |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Package Contents | <ul><li>ScanSnap iX500 Desktop Scanner for PC and Mac</li><li>AC Cable</li><li>AC Adapter</li><li>USB Cable</li><li>Safety Precautions</li><li>Software DVD</li><li>ScanSnap Carrier Sheet</li></ul> |
| Image Sensor Type | CIS |
| Software Included | <ul> <li>ScanSnap Manager (Mac)(PC)</li> <li>ScanSnap Organizer (PC)</li> <li>ABBY FinerReader (Mac)(PC)</li> <li>Evernote (Mac)(PC)</li> <li>Card Minder (Mac)(PC)</li> <li>Nuance Power PDF (Windows)</li> <li>Nuance PDF Converter for Mac (Mac)</li> </ul> |
| Platform Supported | Mac |
| Weight (Approximate) | 6.61 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PA03656-B305 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Standby Power Consumption | 400 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 400 mW |
| Operating Power Consumption | 20 W |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Sleep-Mode Power Consumption | 1.60 W |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 25 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in O-SCAN from FUJITSU - SOURCING and similar brands

FUJITSU S1500 SCANNER SCANSNAP INSTANT PDF SHEET-FED
KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE

KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

