FUJITSU FI-6104Z SCANNER DOCUMENT SHEETFEED DUPLEX
FUJITSU FI-6104Z SCANNER DOCUMENT SHEETFEED DUPLEX
Key Features
- Sheetfed scanners exhibit smaller size than the flatbed scanner and use less desk space
- The scanner has 24-bit color depth for high-quality images
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With duplex scanning speeds of up to 120 images per minute in Color, Grayscale, and Monochrome, the fi-6140Z balances high performance with one of the most advanced paper separation technologies in its class. Combining reverse roller technology with a host of intelligent features, the fi-6140Z delivers exceptional feeding reliability and operating productivity across a wide variety of scanning situations.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| SCSI | Yes |
| Depth | 6.3" |
| Width | 11.9" |
| Height | 6.2" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | Custom Size |
| Media Type | Card |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
Show all 44 specsShow fewer
| ADF Capacity | 50 Sheets |
|---|---|
| Large Format | No |
| Manufacturer | Fujitsu |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | fi-6140Z Sheetfed Scanner |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | fi-6140Z |
| Product Family | fi |
| Product Series | fi |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul><li>fi-6140Z Sheetfed Scanner</li><li>ADF Paper Chute</li><li>AC Cable</li><li>AC Adapter</li><li>USB Cable</li><li>Setup and Software DVD</li><li>Getting Started Guide</li></ul> |
| Image Sensor Type | CCD |
| Software Included | <ul><li>TWAIN Driver</li><li>ISIS Driver</li><li>Kofax VRS Professional</li><li>ScandAll PRO 2.0 Premium with PDF edit</li><li>Error Recovery Guide</li><li>ScanSnap mode add-in</li><li>Scan to Microsoft Share Point</li><li>ABBYY FineReader for ScanSnap</li><li>Scanner Central Admin</li></ul> |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 9.24 lb |
| Additional Information | <p>This model is discontinued. May we suggest the replacement model, fi-7180.</p> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PA03630-B005 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Hardware Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Certifications & Standards | <ul><li>TWAIN</li><li>ISIS</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Sleep-Mode Power Consumption | 5.70 W |
| Interpolated Resolution (dpi) | 1200 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 120 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 60 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 120 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 60 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in O-SCAN from FUJITSU - SOURCING and similar brands

FUJITSU S1500 SCANNER SCANSNAP INSTANT PDF SHEET-FED
KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
KIT SCANSNAP IX1600 SCANNER WHITE
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


