
FUJITSU FI-6130Z SCANNER CLR 40PPM USB
FUJITSU FI-6130Z SCANNER CLR 40PPM USB
Key Features
- Sheetfed scanner is a good choice for scanning large documents
- The color scanner enables scanning the document or photo in its original color
- The scanner has 24-bit color depth for high-quality images
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed with innovative features, the Fujitsu fi-6130Z scanner offers outstanding price/performance value in a compact footprint, conserving both space and budget. With duplex scanning speeds of up to 80 images per minute in Color, Grayscale, and Black & White, the fi-6130Z also delivers uncompromised high-resolution performance of up to 60 images per minute at an astounding 300 dpi resolution for high accuracy OCR and bar code recognition. Combined with one of the most advanced paper separation features in its class, the fi-6130Z employs reversing roller technology and a host of intelligent functions to provide exceptional feeding reliability for a wide variety of document types.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.4" |
| Width | 11.8" |
| Height | 6.2" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | Letter - 8.50" x 10.98" |
| Media Type | Card |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
Show all 43 specsShow fewer
| Large Format | No |
|---|---|
| Manufacturer | Fujitsu |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | fi-6130Z Sheetfed Scanner |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Product Model | fi-6130Z |
| Product Family | fi |
| Product Series | fi |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul><li>fi-6130Z Sheetfed Scanner</li><li>ADF Paper Chute</li><li>AC Cable</li><li>AC Adapter</li><li>USB Cable</li><li>Setup DVD-ROM</li><li>Getting Started Guide</li></ul> |
| Image Sensor Type | CCD |
| Software Included | <ul><li>TWAIN</li><li>ISIS</li><li>Kofax VRS Professional 5.0</li><li>Software Operation Panel</li><li>Error Recovery Guide</li><li>ScandAll PRO 2.0 Std. with PDF edit</li><li>ScanSnap mode add-in</li><li>Scan to Microsoft Share Point</li><li>ABBYY FineReader for ScanSnap</li><li>Scanner Central Admin</li></ul> |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 9.24 lb |
| Additional Information | <p>This model is discontinued. May we suggest the replacement model, fi-7160.</p> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PA03630-B055 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Certifications & Standards | <ul><li>TWAIN</li><li>ISIS</li></ul> |
| Operating Power Consumption | 38 W |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Sleep-Mode Power Consumption | 5.36 W |
| Interpolated Resolution (dpi) | 1200 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in E-SCAN from FUJITSU - SOURCING and similar brands
More from FUJITSU - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





