DS687-A3P DUPLEX CARD SCANNER FOR ATHENA
DS687-A3P DUPLEX CARD SCANNER FOR ATHENA
Key Features
- COMPLETE SOLUTION: The included AmbirScan for athenahealth capture software automates your scanning jobs and increases your efficiency on repetitive scanning tasks with the following features
- AutoScan: Place your card or document in the scanner and watch it go! Auto Scan does the work for you; no more pushing buttons to get your job done.
- TWICE THE SCANNING POWER: Duplex scanning captures both image sides in one pass through the scanner, ensuring a quick and hassle-free scanning experience.
- KIOSK MODE: AmbirScan Pro can run in the background while you work, not requiring user interaction, leaving you with more desktop space.
- PAGE MERGING: AmbirScan for athenahealth scans both sides of a card or document, combining images into a single file.
- EASY TO MAINTAIN: Scanner maintenance is important to high quality images. The uniquely designed flip open top allows for thorough, easy cleaning of the scanning area, making it ideal for use in dusty or harsh environments. All ImageScan Pro 687ix scanners are factory calibrated and require no initial calibration, providing excellent image quality, right out of the box.
- SCAN ANYTHING, ANYWHERE: Paper documents. Receipts. Insurance cards. The ImageScan Pro 687 captures it all, creating high quality images in color, grayscale or black & white. About the size of a stapler, this scanner's small footprint fits perfectly on front office desks, making room for the important things you need to get the job done.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ImageScan Pro 687 with AmbirScan for athenahealth scans licenses and insurance cards in 3 seconds, uploading crisp, clean images to athenaNet. Ambir trusted scanners are used in over 100,000 healthcare providers and facilities. Proven for multi-year frequent use in small practices, medical groups, urgent care clinics and hospitals.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8" |
| Width | 2.6" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | AMBIR |
| Media Size | Custom Size - 4.17" x 7.24" |
| Media Type | Credit Card |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 48-bit |
| Large Format | No |
| Manufacturer | AMBIR |
| Power Source | USB |
Show all 32 specsShow fewer
| Product Name | DS687 Duplex A6 ID Card Scanner with AmbirScan |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Product Model | DS687 |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul> <li>DS687 Duplex A6 ID Card Scanner with AmbirScan</li> <li>1 x USB cable</li> <li>1 x Carrying Case</li> <li>2 x Calibration Sheets</li> <li>1 x Cleaning Sheet</li> <li>1 x Envelope Sleeve</li> <li>Driver download insert</li> <li>License key insert</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Image Sensor Type | CIS |
| Software Included | <ul><li>AmbirScan 3</li><li>Scan directly to PDF</li><li>TWAIN</li></ul> |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 10.40 oz |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DS687-A3P |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Class B</li><li>CE</li><li>TWAIN</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.ambir.com |
| Maximum Mono Scan Speed (sec) | 4.5 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in E-SCAN from AMBIR and similar brands

PORTABLE DUPLEX SCANNER 20PPM/40PPM ADF 20SHEETS
X-CUBE 1000 DRIVERS LICENSE/ID READERVISIBLE UV IR ILLUMINATION
SMARTOFFICE PS3140U SCANNER DUPLEX ADF 40 PPM 600 DPI USB2
More from AMBIR
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



