
FUJITSU FI-6130Z SCANNER CLR 40PPM USB
$697.07
FUJITSU FI-7160 SCANNER
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.7" |
| Width | 11.8" |
| Height | 6.4" |
| Brand Name | Fujitsu |
| Media Size | A8 - 2" x 2.90" |
| Media Type | Card |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| ADF Capacity | 80 Sheets |
| Large Format | No |
|---|---|
| Manufacturer | Fujitsu |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | Fi-7160 Sheetfed Scanner |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Product Model | Fi-7160 |
| Product Family | fi |
| Product Series | fi |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul><li>Fi-7160 Sheetfed Scanner</li><li>ADF Paper Chute</li><li>AC Cable</li><li>AC Adapter</li><li>USB Cable</li><li>Software & Drivers DVD</li><li>Getting Started Guide</li></ul> |
| Image Sensor Type | CCD |
| Software Included | <ul><li>PaperStream IP (TWAIN/ISIS) Driver</li><li>Software Operation Panel</li><li>Error Recovery Guide</li><li>PaperStream Capture</li><li>ScanSnap Manager for fi Series</li><li>Scan to Microsoft SharePoint</li><li>ABBYY FineReader for ScanSnap</li><li>Scanner Central Admin Agent</li></ul> |
| Platform Supported | PC |
| Display Screen Type | LCD |
| Weight (Approximate) | 9.26 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PA03670-B055 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Standby Power Consumption | 350 mW |
| Certifications & Standards | <ul><li>TWAIN</li><li>ISIS</li></ul> |
| Operating Power Consumption | 38 W |
| Manufacturer Website Address | http://us.fujitsu.com |
| Sleep-Mode Power Consumption | 1.80 W |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 120 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 60 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 120 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 60 |
More in E-SCAN from FUJITSU - SOURCING and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.