
B/T KEYBOARD M/S SURFACE PRO8/9
B/T KEYBOARD M/S SURFACE PRO8/9
Key Features
- Compatible with tablet
- Keyboard/Cover case is specifically designed to give you a high-quality, uncompromising typing ability while not sacrificing the core advantages particularly portability and ease of use
- Constructed from durable, high-quality aluminum material and designed to provide the utmost protection
- Bluetooth Keyboard case feature for better reliance and usability
- Fits most of the gadgets with up to a 13" display
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Simply designed for convenience and utility, the aluminum Bluetooth keyboard combined with a cover that converts into a stand holding the Surface Pro versions. Turn your mobile device into a mobile work station wherever you are. The slim case magnetically secures and protects the tablet and keyboard when traveling. The low profile scissor-switch keys provide a tactile response for faster typing. At only6mm thick, the lightweight yet sturdy aluminum keyboard works equally well on the road or in your home office.
Tech Specs
| Depth | 11.4" |
|---|---|
| Width | 8.9" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | Adesso |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | Portable |
| Product Name | Portable Surface Pro Case With Bluetooth Keyboard And Touchpad |
| Product Type | Keyboard/Cover Case |
| Case Features | Bluetooth Keyboard |
| Compatibility | <p>Microsoft - Surface Pro 8, Surface Pro 9</p> |
| Material Details | <p>Aluminum - Keyboard</p> |
| Package Contents | <ul><li>Portable Surface Pro Case With Bluetooth Keyboard And Touchpad</li><li>USB-C Cable</li><li>Quick Start Guide </li></ul> |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Material | Aluminum |
|---|---|
| Application/Usage | Tablet |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Brand Compatibility | Microsoft |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | WKB-7040 |
| Tablet Model Compatibility | Surface Pro 8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYCMB from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


