
MULTI OS BT MINI KB WCOPILOT SCISSOR SWITCH
MULTI OS BT MINI KB WCOPILOT SCISSOR SWITCH
Key Features
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The Bluetooth wireless connectivity offers more freedom to people who want to control their Computer from a distance
- Scissors key switches are much more comfortable and responsive while being categorized as low profile
- Quiet Keys keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Quickly and easily connect with the computer
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Bluetooth Wireless
The Adesso EasyTouch 7000 is able to function through Bluetooth in 3 different channels to able to switch between them.
CoPilot Ready
The Copilot AI hotkey on your keyboard provides instant access to an advanced AI assistant designed to assist you.
Quiet and Slim Scissor Switch
The EasyTouch 7000 delivers a smooth and responsive typing experience with its scissor-switch technology.
Multi-OS Ready
The EasyTouch 7000 is designed to be a valuable typing companion in mixed OS environments. Featuring OS specific modifier and command keys, it is the perfect companion for all your desktop and mobile devices.
Low Profile & Reliable with Quiet Keystrokes
Built for ultimate portability and versatility, the EasyTouch 7000 features a thin, durable metal body that easily fits into a backpack or laptop sleeve and withstands daily commutes.
Lasting Performance
This comes equipped with a Polymer rechargeable battery that is easily recharged by connecting the TYPE-C.
Tech Specs
| Hot Keys | CoPilot |
|---|---|
| Brand Name | Adesso |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Line | EasyTouch |
| Product Name | EasyTouch 7000 Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Product Model | 7000 |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Number of Keys | 78 |
| Device Supported | Computer |
Show all 33 specsShow fewer
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5 |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Charging Interface | USB Type C |
| Platform Supported | PC |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Weight (Approximate) | 1.35 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.80" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.10" |
| Battery Size Supported | Proprietary Battery Size |
| Keyboard/Keypad Height | 0.70" |
| Keyboard/Keypad Features | Slim |
| Manufacturer Part Number | WKB-7000BB |
| Maximum Battery Run Time | 1.3 Day |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Operating System Compatibility | Linux |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 30 ft |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYCMB from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


