
3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL
3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL
Key Features
- 1200 DPI Resolution - provides responsive, smooth cursor control and precise tracking and easy text selection thanks to high-definition optical tracking (1200 dpi).
- Optical Technology - Features optical technology to work on virtually any surface, with improved speed, accuracy and reliability, without the hassle of clogged mouse ball.
- Metal Scroll Wheel - Navigate quickly and easily with the convenient scroll wheel
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso 3 button desktop optical mouse is full sized with scrolling features make navigating your computer a breeze. No more cleaning of your mouse ball and no more need for a mouse pad. Our mouse works on many different kind of surfaces like wood and plastic.
Tech Specs
| Depth | 4.5" |
|---|---|
| Width | 2.4" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Adesso |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | 3 Button Desktop Optical Scroll Mouse (PS/2) |
| Product Type | Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Color | Black |
| Product Model | HC-3003PS |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
Show all 26 specsShow fewer
| Battery Included | No |
|---|---|
| Device Supported | Desktop PC |
| Package Contents | <ul> <li>3 Button Desktop Optical Scroll Mouse (PS/2)</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Movement Detection | Optical |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | HC-3003PS |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Operating System Compatibility | Mac OS X |
| Pointing Device Host Interface | PS/2 |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MICE from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


