
USB-C TAA OPTICAL SCROLL MOUSE BLK 1000 DPI
USB-C TAA OPTICAL SCROLL MOUSE BLK 1000 DPI
Key Features
- Designed to fit your hand naturally, avoiding painful positions and allowing you to work conveniently for longer hours
- USB Type C mouse host interface offers a more refined structure and safer to use connectivity
- The symmetrical shape lets left as well as right handers use mouse with ease
- From controlling text size to image zoom, opening or closing tabs, the featured scrolling wheel makes it a breeze to perform tasks quickly
- Plug and play USB Type C interface for a quick and perfect configuration
- Features optical resolution for silky smooth movement
- Computer device support for convenient and quick access to the information to ensure maximum productivity
- Comes in black product color for a chic look with maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
1200 DPI Resolution Optical sensor technology improves precision and even lets you work on most glass, marble, wood and leather surfaces without the need of a mouse pad. With an optical resolution of 1200 DPI, you can browse comfortably basically on any surface.
Optical Technology Features optical technology to work on virtually any surface, with improved speed, accuracy and reliability, without the hassle of clogged mouse ball.
Convenient Scroll Wheel Navigate quickly and easily with the convenient scroll wheel.
Description:
Optical mouse is full sized with scrolling features make navigating your computer a breeze. No more cleaning of your mouse ball and no more need for a mouse pad. Our mouse works on many different kind of surfaces like wood and plastic.
Tech Specs
| Depth | 4.5" |
|---|---|
| Width | 2.4" |
| Height | 1.6" |
| Brand Name | Adesso |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | USB |
| Product Line | iMouse |
| Product Name | USB Type-C Desktop full size mouse TAA Certified |
| Product Type | Mouse |
| Rechargeable | No |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | M6-TAA |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| TAA Compliant | Yes |
| Device Supported | Computer |
| Mouse Size Class | Full-size |
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 3.30 oz |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Manufacturer Part Number | IMOUSE M6C-TAA |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Pointing Device Cable Length | 6 ft |
| Operating System Compatibility | Android |
| Pointing Device Host Interface | USB Type C |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MICE from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


