
ANTIMICROBIAL WIRELESS DESKTOP KEYBOARD MOUSE COMBO
ANTIMICROBIAL WIRELESS DESKTOP KEYBOARD MOUSE COMBO
Key Features
- Using RF wireless connectivity you can control devices and play games from a far distance
- Now you can get hassle-free performance and smoother movements with optical LED
- Built-in scrolling wheel for quick page navigation and handy control over browsers' tabs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Antimicrobial
Made with antimicrobial material which prevents the growth of harmful bacteria and protects against the buildup of germs between washings.
Multimedia Controls
Control your media player with just one touch using the built-in Multimedia Hotkeys for easy access to your favorite video or music playlist.
Windows One-Touch Controls
Instantly open your favorite Windows applications, such as My Computer, Calculator, Mail, or Search without having to navigate with your mouse.
2.4 GHz Radio Frequency cy Wireless Technology
With 2.4 GHz RF wireless technology, you can enjoy working at any angle and a distance of up to 30 ft.
Quiet Membrane Key Switches
Membrane key switches provide a better tactile response and a quieter typing experience. Plus they last up to five million keystrokes.
Tech Specs
| Hot Keys | Stop |
|---|---|
| Brand Name | Adesso |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Wireless Desktop |
| Product Name | WKB-1320CB Antimicrobial Wireless Desktop Keyboard and Mouse |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Product Model | WKB-1320CB |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Number of Keys | 104 |
| Product Family | Wireless Desktop |
Show all 51 specsShow fewer
| Battery Included | Yes |
|---|---|
| Device Supported | Desktop Computer |
| Package Contents | <ul> <li>Antimicrobial Wireless Desktop Keyboard and Mouse</li> <li>USB Wireless Receiver</li> <li>4 x AAA Batteries</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Movement Detection | Optical |
| Number of Hot Keys | 14 |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.57" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.72" |
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Depth | 5" |
| Pointing Device Width | 3.35" |
| Battery Size Supported | AAA |
| Keyboard/Keypad Height | 0.84" |
| Pointing Device Height | 1.73" |
| Keyboard/Keypad Features | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Part Number | WKB-1320CB |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Number of Batteries Supported | 4 |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Operating System Compatibility | Windows 8 |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.14 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 3.17 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 30 ft |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYCMB from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


