
DESKTOP KEYBOARD MOUSE COMBO
DESKTOP KEYBOARD MOUSE COMBO
Key Features
- Plug and play USB interface for a swift and ideal configuration
- Features optical resolution for silky prominent movement
- Built-in scrolling wheel for quick page navigation and handy control over browsers' tabs
- Keyboard & Mouse provides a larger storage base capacity for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso AKB-140CB is a sleek USB low-profile keyboard and mouse combo equipped with quiet switches designed to provide a smooth typing experience. Featuring a CoPilot AI hotkey that instantly gives you access to AI-driven assistance tools.
Quiet Switches
The Adesso AKB-140CB features quiet low-profile switches designed for a smooth, soft keystroke that minimizes typing noise. Perfect for shared workspaces, these switches deliver a comfortable and responsive typing experience without distractions.
CoPilot AI Hotkey
Instantly access Microsoft Copilot AI on supported Windows 11 (23H2+) systems with a single press of the integrated Copilot hotkey, streamlining productivity and enabling fast interaction with AI-driven assistance tools.
Low Profile
Low-profile membrane keys offer a slim, streamlined design for keyboards, providing a quieter and smoother typing experience. These keys require minimal force to press, reducing finger fatigue and enhancing comfort during extended use. Ideal for those seeking a sleek, modern aesthetic without compromising functionality.
Optical Technology
Features optical technology to work on virtually any surface, with improved speed, accuracy and reliability, without the hassle of clogged mouse ball.
Tech Specs
| Hot Keys | Volume Up |
|---|---|
| Brand Name | Adesso |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | USB |
| Product Name | AKB-140CB Keyboard & Mouse |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Model | AKB-140CB |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Number of Keys | 104 |
| Country of Origin | China |
Show all 37 specsShow fewer
| Movement Detection | Optical |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Membrane/Scissor |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.50" |
| Keyboard/Keypad Width | 18.30" |
| Pointing Device Depth | 4.50" |
| Pointing Device Width | 2.40" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.30" |
| Pointing Device Height | 1.60" |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Keyboard/Keypad Features | Low-profile Keys |
| Manufacturer Part Number | AKB-140CB |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Pointing Device Cable Length | 5.91 ft |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 2.48 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 3.35 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYCMB from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


