
ARENA 3 SPEAKERS 2.0 GAMING SPEAKERS WITH 4DRIVERS -CONSTRAINED
ARENA 3 SPEAKERS 2.0 GAMING SPEAKERS WITH 4DRIVERS -CONSTRAINED
Key Features
- Massive 4" drivers emit crystal-clear highs, vibrant mids, and powerful lows
- PC wired, Aux, and wired headset audio toggling without cable swapping
- Bluetooth for wireless audio with various devices
- Volume dial and multifunctional button for muting, BT pairing, headset and LED toggling
- Adjustable stands tilt the speakers for an optimal listening position
- Customize audio with the 10-band Parametric EQ, simulate surround sound with Spatial Audio from Sonar Software, and more
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Find your Arena
Arena 3 speakers will transform your gaming rig into an epic gaming arena.
Experience full range, immersive audio with Arena 3, a 2.0 gaming speaker system with massive 4" drivers for a superior in-game experience that allows you to find your arena.
Massive 4" Drivers
With one of the biggest speaker drivers in gaming, Arena 3 utilizes an organic fiber cone to create a full range of crystal-clear highs, vibrant mids, and powerful bass so you can hear every footstep, bullet, and explosion with total immersion.
Multiple Ways to Connect
Invite gaming's most immersive sounds into your room with standard 3.5mm cables, connecting your PC, phone, tablet, TV, or other audio devices.
Control Within Reach
Easily adjust all the important settings with a volume dial and a convenient, multifunctional button for muting, headset and LED toggling, and Bluetooth pairing.
Bluetooth Connectivity
Take advantage of widely compatible Bluetooth for a cable-free experience and a convenient connection with your phone and other devices.
Tech Specs
| Depth | 7.7" |
|---|---|
| Width | 4.1" |
| Height | 5" |
| Features | Noise Cancelling |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | SteelSeries |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Power Source | Power Adapter |
| Product Line | Arena 3 |
| Product Name | Arena 3 Speaker System |
| Product Type | Speaker System |
Show all 23 specsShow fewer
| Compatibility | <ul> <li>PC</li> <li>TV</li> <li>Phones</li> <li>Tablet</li> <li>Audio Devices</li> </ul> |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Package Contents | <ul> <li>Arena 3 Speaker System</li> <li>Power Adapter</li> <li>Regional Power Plug</li> <li>3.5 mm Audio Cable</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 2 |
| Platform Supported | Mac |
| Wireless Speaker(s) | Yes |
| Speaker Configuration | 2.0 |
| Manufacturer Part Number | 61534 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
Related Products
More in SPKR from STEELSERIES and similar brands


SPK USB 2.0 4W USB POWER AUDIO. LED.POWER VOL

S-150 2PC USB DIGITAL SPEAKERS BUILT-IN CONTROLS

S-150 STEREO SPEAKERS LAT/MX
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.