
S-150 STEREO SPEAKERS LAT/MX
S-150 STEREO SPEAKERS LAT/MX
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- S150 Multimedia Speaker System offers 1.20 W of RMS power and crystal clear audio
- 2.0 speaker configuration for dependable, high-quality sound with maximum productivity
- USB allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A USB-powered speaker system that sounds good at your desk or on the road.
Work song
With USB connectivity delivering pure, digital audio and power-your music will sound good wherever you work.
Going places
Light and compact, these portable speakers let you enjoy quality audio in the office or on the go.
Sound control
You can quickly adjust the volume when you need to with volume and mute buttons on the speakers.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Controls | Mute |
| Features | LED Indicator |
| Portable | Yes |
| Placement | Desktop |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer | Logitech |
| Power Source | USB |
| Product Name | S150 Digital USB Speaker System |
| Product Type | Speaker System |
| Compatibility | <ul><li>Notebooks</li><li>Computers</li></ul> |
| Product Color | Black |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Model | S150 |
|---|---|
| RMS Output Power | 1.20 W |
| Speaker Configuration | 2.0 |
| Additional Information | Driver Size: 5.1cm |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 980-001004 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 90 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in SPKR from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands


LOGI Z150 MULTIMEDIA SPKR-BLACK MIDNIGHT BLACK - 6 WATTS POWER

Z313 2.1 SPEAKER SYSTEM WITH SUBWOOFER

Z533 POWERFUL SOUND SPEAKER SYSTEM NEW STEREO SOUND WIRED
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.