
California Proposition 65 Warning
SPK USB 2.0 4W USB POWER AUDIO. LED.POWER VOL
SPK USB 2.0 4W USB POWER AUDIO. LED.POWER VOL
Key Features
- Speaker System offers maximum productivity with added dependability
- 2.0 speaker configuration for dependable, high-quality sound with maximum productivity
- USB allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Surprisingly Loud Sound - These compact USB-powered 2.0 speakers provide a great experience for music, movies, or calls. It also makes a great addition to point-of-sale (POS) systems, as it's USB-powered, eliminating the need for an additional power cord.
Easy-to-use, plug-and-play connection to PC, Mac or Chromebook with a single USB-C connection, or USB-A with the included adapter.
Clean, attractive design includes discrete cloth grill covers and magnetically shielded satellite speakers with convenient volume and mute controls. Speakers also have an easily accessible headphone output jack and LED power indicator.
Includes - Cyber Acoustics CA-2014USB 2.0 USB Speakers, USB-C to USB-A Adapter and User Guide. Includes 1 year warranty.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Features | LED Indicator |
| Bluetooth | No |
| Brand Name | Cyber Acoustics |
| USB Type-C | Yes |
| Manufacturer | Cyber Acoustics, LLC |
| Power Source | USB |
| Product Name | USB Desktop Speakers |
| Product Type | Speaker System |
| Compatibility | <p>Google Chromebook</p> |
| Product Model | CA-2014USB |
| Package Contents | <ul> <li>USB Desktop Speakers</li> <li>USB-C to USB-A Adapter</li> <li>User Guide</li> </ul> |
Show all 20 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Speaker Configuration | 2.0 |
| Satellite Speaker Depth | 3.75" |
| Satellite Speaker Width | 3" |
| Manufacturer Part Number | CA-2014USB |
| Satellite Speaker Height | 7" |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberacoustics.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SPKR from CYBER ACOUSTICS and similar brands

SPK 3.5MM 2.1 18W 120V SUBWOOFER FLAT PANEL MP3 CRADLE

S-150 STEREO SPEAKERS LAT/MX

S-150 2PC USB DIGITAL SPEAKERS BUILT-IN CONTROLS
More from CYBER ACOUSTICS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



