
California Proposition 65 Warning
HP STEREO 3.5MM CHILD SIZE REDUCED VOL LVL ADJUSTABLE HEADBAND
HP STEREO 3.5MM CHILD SIZE REDUCED VOL LVL ADJUSTABLE HEADBAND
Key Features
- Smaller headband size
- Reduced max volume level
- Leatherette ear pads
- Adjustable headband
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ACM-7000 stereo headphone keeps children in mind by providing them with a sleek, comfortable, and sturdy headphone they can call their own. The reduced volume settings give children the audio they expect from a quality headphone without blasting out their eardrums. For kids, the ACM-7000 is the perfect fit.
FEATURES:
- Smaller headband size
- Reduced max volume level
- Leatherette ear pads
- Adjustable headband
Tech Specs
| Features | Adjustable Headband |
|---|---|
| Age Group | Child |
| Brand Name | Cyber Acoustics |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.18" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 4 ft |
| Manufacturer | Cyber Acoustics, LLC |
| Product Name | Stereo Headphones for Kids |
| Product Type | Headphone |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Silver |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Model | ACM-7000 |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Product Material | Leatherette |
| Connector Plating | Gold Plated |
| Country of Origin | Switzerland |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | ACM-7000 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberacoustics.com |
Related Products
More in HEADST from CYBER ACOUSTICS and similar brands
More from CYBER ACOUSTICS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



