
California Proposition 65 Warning
HS STEREO 3.5MM EDU SM EARCUP FLEX MIC BRAIDED CORD CORD MGMT
HS STEREO 3.5MM EDU SM EARCUP FLEX MIC BRAIDED CORD CORD MGMT
Key Features
- Unidirectional noise-canceling microphone
- Leatherette ear pads
- Flexible mic boom
- Adjustable headband
- Headband and ear cup channel design act as cord wrap management system
- Classroom tested durable design
- Braided TuffCord
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The AC-4000 is a stereo headset built from the ground up for today's most demanding classrooms. With a clever channel design, the headband and ear cups serve as a cable management system for convenient storage of headsets when not in use. It utilizes a single 3.5mm (CTIA compatible) combo plug, compatible with Macs, Chromebooks, most newer PCs, tablets, and more.
FEATURES
- Unidirectional noise-canceling microphone
- Leatherette ear pads
- Flexible mic boom
- Adjustable headband
- Classroom tested durable design
- Braided TuffCord
Tech Specs
| Width | 2" |
|---|---|
| Height | 7" |
| Brand Name | Cyber Acoustics |
| Sound Mode | Stereo |
| Manufacturer | Cyber Acoustics, LLC |
| Product Name | AC-4000 Headset |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Model | AC-4000 |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Country of Origin | China |
Show all 16 specsShow fewer
| Microphone Design | On-cable |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | AC-4000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberacoustics.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from CYBER ACOUSTICS and similar brands
More from CYBER ACOUSTICS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




