
8OUT SURGE PROTECTOR 6FT CORD PIVOT-PLUG
8OUT SURGE PROTECTOR 6FT CORD PIVOT-PLUG
Key Features
- Prolong the life of your equipment by connecting them to the surge protector
- Offers 8 x AC Power surge protected outlets
- Protect your sensitive devices with 1800 J energy rating
- Easily connect to a wall outlet with 6 ft cord
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SurgeMaster Surge Protector offers eight rotating outlets and three-line AC Surge protection for your high-end computers, peripherals, phone/fax, DSL/cable modems and more. Rotating outlet design gives you much more convenience and flexibility in placing your plugged-in devices than traditional products. Surge protection includes 1-in, 2-out RJ11 telephone/fax. 1800 Joule energy rating provides maximum protection of all your sensitive electronic devices. 6' cord delivers optimal, safe AC power through a 14-gauge heavy-duty cord. Simple detachable cord management system helps reduce cable clutter.
Tech Specs
| Width | 3.9" |
|---|---|
| Height | 14.7" |
| Brand Name | Belkin |
| Receptacles | 8 x AC Power |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | SurgeMaster |
| Product Name | SurgeMaster 8-Outlet Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Product Color | Gray |
| Product Family | SurgeMaster |
| Dataline Protection | Cable Modem/DSL/Fax/Phone |
| Surge Energy Rating | 1800 J |
Show all 16 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Manufacturer Part Number | BP10820006 |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in SURGE from BELKIN - POWER and similar brands


6OUT SURGE PROTECTOR 4FT CORD HOME/OFFICE BLACK

6OUT SURGE PROTECTOR 4FT CORD HOME/OFFICE

6OUT SURGE PROTECTOR 2FT CORD LIFETIME WARRANTY (2-PACK)
More from BELKIN - POWER
Other products available from this brand

6OUT POWER STRIP 3FT CORD PLASTIC

6OUT POWER STRIP 3FT CORD

6OUT POWER STRIP 5FT CORD RIGHT ANGLE PLUG
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.