
6OUT SURGE PROTECTR 2.5FT CORD HOME/OFFICE SURGE PROTECTOR
6OUT SURGE PROTECTR 2.5FT CORD HOME/OFFICE SURGE PROTECTOR
Key Features
- Six surge-protected outlets with 555-Joule energy rating
- 2.5-foot heavy-duty power cord
- Maximum Spike Amperage of 36,000 amps
- Lifetime Product Warranty and $15,000 Connected Equipment Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SURGE PROTECTION FOR UP TO SIX DEVICES
The Belkin 6-Outlet Home/Office Surge Protector protects your electronic devices and appliances from surges and spikes. This 555-Joule surge protector offers six surge-protected outlets to supply complete, 3-line AC protection for your home electronics, appliances, home theater equipment, workstations, and more. The surge protector features a slender, sleek design and is backed by industry best Lifetime Product and Connected Equipment Warranties.PROTECTS AGAINST SPIKES AND FLUCTUATIONS
With max spike amperage of 36,000 amps, the Belkin 6-Outlet Home/Office Surge Protector prevents power spikes or storms from damaging your valuable devices. Intelligent circuitry with built-in voltage sensing detects and responds to your device's power needs, while safety features ensure that your devices are protected. Simply plug the surge protector into any AC wall outlet and connect your device to keep it safe from surges, lightning strikes, and AC contamination.
REDUCED ELECTROMAGNETIC INTERFERENCE
This power surge protector's essential power filtration is up to 43 dB, reducing electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI), blocking unwanted line noise, and ensuring better performance of protected equipment. It also helps prevent equipment lockup.
SLEEK, MODERN DESIGN
Ideal for home or home office use, the Belkin 6-Outlet Home/Office Surge Protector has a streamlined, modern design with a white finish. It blends seamlessly with everyday appliances, computer equipment, and home electronic systems.
HEAVY-DUTY 2.5-FOOT POWER CORD
Protect your connected devices while keeping the Belkin Surge Protector out of the way thanks to a 14-gauge, 2.5-foot power cord. Its heavy-duty design helps protect the cord from damage and ensures optimal power flow to your devices.
Tech Specs
| Brand Name | Belkin |
|---|---|
| Receptacles | 6 x AC Power |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | Home/Office |
| Product Name | 6 Outlet Home/Office Surge Protector |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Clamp Voltage | 330 V |
| Compatibility | <p>Household Appliances</p> |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Power Handling | 1875 VA |
| Product Family | Home/Office |
| Country of Origin | China |
Show all 18 specsShow fewer
| Surge Energy Rating | 555 J |
|---|---|
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 36 kA |
| Power Cord/Cable Length | 2.5 ft |
| Manufacturer Part Number | BE106000-2.5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in SURGE from BELKIN - POWER and similar brands


6OUT SURGE PROTECTOR 4FT CORD HOME/OFFICE

6OUT SURGE PROTECTOR 2FT CORD LIFETIME WARRANTY (2-PACK)

6OUT SURGE PROTECTOR 6FT CORD COMMERCIAL GRADE
More from BELKIN - POWER
Other products available from this brand

6OUT POWER STRIP 3FT CORD PLASTIC

6OUT POWER STRIP 3FT CORD

6OUT POWER STRIP 5FT CORD RIGHT ANGLE PLUG
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.