
6OUT POWER STRIP 5FT CORD RIGHT ANGLE PLUG
6OUT POWER STRIP 5FT CORD RIGHT ANGLE PLUG
Key Features
- 6 outlets
- 5 ft. heavy-duty power cord
- Limited One-Year Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
MULTIPLE OUTLETS FOR UP TO SIX DEVICES
The Belkin 6-Outlet Power Strip turns one outlet into six. Simply plug the power strip into any AC wall outlet, press the rocker switch to "on" and connect your device.
CONVENIENT POWER SOURCE FOR HOME ESSENTIALS
Ideal for a home office, entertainment center, or any room with multiple electronic devices, the Belkin 6-Outlet Power Strip provides convenient, single-source powering of cellphone chargers, radios, laptops, and other home essentials. A straightforward on/off switch makes for easy operation.
SPACE-SAVING DESIGN PLUGS INTO ANY WALL OUTLET
The Belkin 6-Outlet Power Strip has a slender, space-saving design. The plug works with any AC outlet.
HEAVY-DUTY FIVE-FOOT POWER CORD
Protect your connected devices while keeping the Belkin 6-Outlet Power Strip out of the way thanks to a five-foot power cord. Its heavy-duty design helps protect the cord from damage and ensures optimal power flow to your devices.
Tech Specs
| Depth | 1.5" |
|---|---|
| Width | 2.9" |
| Height | 10.6" |
| Brand Name | Belkin |
| Cord Length | 5 ft |
| Receptacles | 6 x AC Power |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Power Rating | 1875 W |
| Power Switch | Yes |
| Product Name | F9P609-05R-DP 6-Outlets Power Strip |
| Product Type | Power Strip |
| Input Voltage | 125 V AC |
Show all 19 specsShow fewer
| Product Model | F9P609-05R-DP |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Maximum Input Current | 24 A |
| Manufacturer Part Number | F9P609-05R-DP |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in STRIP from BELKIN - POWER and similar brands


6OUT POWER STRIP 3FT CORD
6OUT POWER STRIP 4FT CORD 4FT CHORD

6OUT POWER STRIP 12FT CORD
More from BELKIN - POWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

