
6OUT POWER STRIP 3FT CORD
6OUT POWER STRIP 3FT CORD
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- 3 ft. heavy-duty power cord
- On/off switch
- 6 outlets
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Belkin 6-Outlet Power Strip turns one outlet into six. Simply plug the power strip into any AC wall outlet, press the rocker switch to "on" and connect your device.
HEAVY-DUTY THREE-FOOT POWER CORD
Protect your connected devices while keeping the Belkin 6- Outlet Power Strip out of the way thanks to a three-foot power cord. Its heavy-duty design helps protect the cord from damage and ensures optimal power flow to your devices.
CONVENIENT POWER SOURCE FOR HOME ESSENTIALS
Ideal for a home office, entertainment center, or any room with multiple electronic devices, the Belkin 6-Outlet Power Strip provides convenient, single-source powering of cellphone chargers, radios, laptops, and other home essentials. A straightforward on/off switch makes for easy operation.
SPACE-SAVING DESIGN PLUGS INTO ANY WALL OUTLET
The Belkin 6-Outlet Power Strip has a slender, space-saving design. The plug works with any AC outlet.
Tech Specs
| Depth | 1.5" |
|---|---|
| Width | 2.9" |
| Height | 10.6" |
| Brand Name | Belkin |
| Cord Length | 3 ft |
| Receptacles | 6 |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Power Switch | Yes |
| Product Name | 6-Outlets Power Strip |
| Product Type | Power Strip |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Country of Origin | China |
Show all 17 specsShow fewer
| Maximum Frequency | 60 Hz |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Maximum Input Current | 24 A |
| Manufacturer Part Number | F9P609-03 |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in STRIP from BELKIN - POWER and similar brands


6OUT POWER STRIP 5FT CORD RIGHT ANGLE PLUG
6OUT POWER STRIP 4FT CORD 4FT CHORD

6OUT POWER STRIP 12FT CORD
More from BELKIN - POWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

