
6OUT SURGE PROTECTR 2.5FT CORD HOME/OFFICE SURGE PROTECTOR
Request pricing
6OUT SURGE PROTECTOR 4FT CORD HOME/OFFICE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Features | Overload Protection |
|---|---|
| Recycled | No |
| Brand Name | Belkin |
| Receptacles | 6 x AC Power |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | SurgeMaster |
| Product Name | 6 Outlet Home/Office Surge Protector 4' cord |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Clamp Voltage | 330 V |
| Compatibility | Basic Household Electronics and Home Appliances |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Product Color | White |
|---|---|
| Power Handling | 1875 VA |
| Product Family | SurgeMaster |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Surge Energy Rating | 720 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 48 kA |
| Power Cord/Cable Length | 4 ft |
| Manufacturer Part Number | BE106000-04 |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
More in SURGE from BELKIN - POWER and similar brands




Other products available from this brand



Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.