
6OUT SURGE PROTECTR 2.5FT CORD HOME/OFFICE SURGE PROTECTOR
Request pricing
6OUT SURGE PROTECTOR 4FT CORD HOME/OFFICE BLACK
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Brand Name | Belkin |
|---|---|
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | Home/Office |
| Product Name | Home/Office BE106000-04 6-Outlets Surge Suppressor |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Compatibility | <ul><li>Household Electronics</li><li>Modern Electronics</li><li>Appliances</li></ul> |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Product Model | BE106000-04 |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Power Handling | 1875 VA |
| Product Family | Home/Office |
| Country of Origin | Vietnam |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 720 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 48 kA |
| Power Cord/Cable Length | 4 ft |
| Manufacturer Part Number | BE106000-04-BLK |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
More in SURGE from BELKIN - POWER and similar brands




Other products available from this brand



Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.