
8OUT SURGE PROTECTOR 6FT CORD PIVOT-PLUG
8OUT SURGE PROTECTOR 6FT CORD PIVOT-PLUG
Key Features
- Helps you reduce the repair cost for equipment
- 8 x AC Power receptacles for flexible connectivity and placement
- Offers 2160 J of protection that helps protect connected devices against electrical surges and spikes
- 6 ft cord length gives you more freedom as to where you place your connected equipment
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SURGE PROTECTION FOR UP TO EIGHT DEVICES
Protect your sensitive electronic devices from surges and spikes with the 8-Outlet Pivot-Plug Surge Protector. This 1800-joule surge suppressor features eight surge-protected outlets that provide powerful protection for your professional workstations, laser printers, broadband modems, home theater systems and everyday household electronics.
PROTECTS AGAINST SPIKES AND FLUCTUATIONS
With the 8-Outlet Pivot-Plug Surge Protector, you never have to worry about power spikes, storms, voltage fluctuations or transient electricity damaging your valuable devices. Intelligent built-in voltage sensing circuitry detects and responds to your device's power needs, while safety features, such as thermal fuses that power off your system in the event of a severe occurrence, ensure your devices are protected.
REDUCES ELECTROMAGNETIC INTERFERENCE
This surge protector also reduces electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) to block unwanted line noise up to 40 dB, ensuring better performance of connected equipment. It also helps prevent equipment lockup.
PROTECTION FOR CABLE BOX/SATELLITE AND PHONE/FAX LINES
The 8-Outlet Pivot-Plug Surge Protector offers coaxial cable protection to safeguard cable box/satellite connections and 1-in, 2-out RJ11 telephone/fax protection to ensure open and continuous phone line connections.
FLEXIBLE SPACE-SAVING DESIGN WITH PIVOTING OUTLETS
Ideal for homes, offices, entertainment centers, or any room with multiple electronic devices, the 8-Outlet Pivot-Plug Surge Protector has a slim space-saving design. All the outlets rotate to accommodate larger AC power adapters, including oversized printer and charger plugs. Plus, the cord management system lifts and locks to keep cables neat and tangle free.
STATUS INDICATORS SHOW WHEN YOU'RE PROTECTED
With the 8-Outlet Pivot-Plug Surge Protector, you will always know whether or not your electronic devices are protected against damaging voltage fluctuations, surges, and spikes. The green "protected" indicator lets you know your equipment is secure, while the red "grounded" indicator gives you peace of mind that your outlet is properly grounded.
DURABLE DAMAGE-RESISTANT DESIGN
The eight-outlet surge protector comes in a durable impact-resistant ABS case that protects ciruits from fire, damage and rust. The 6-foot heavy-duty power cord ensures optimal power flow to connected devices while keeping your Belkin surge protector out of the way.
Tech Specs
| Width | 3.9" |
|---|---|
| Height | 15.8" |
| Brand Name | Belkin |
| Receptacles | 8 x AC Power |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | SurgeMaster |
| Product Name | 8-Outlet Pivot-Plug Surge Protector, 6 ft. Cord |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Compatibility | High-end Computers/Peripherals |
| Product Color | Black |
| Product Family | SurgeMaster |
Show all 19 specsShow fewer
| Package Contents | <li>8-Outlet Pivot-Plug Surge Protector, 6 ft. Cord</li><li>Cord management clip</li><li>User manual</li> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Surge Energy Rating | 2160 J |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Manufacturer Part Number | BP10800006 |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in SURGE from BELKIN - POWER and similar brands


6OUT SURGE PROTECTOR 4FT CORD HOME/OFFICE BLACK

6OUT SURGE PROTECTOR 4FT CORD HOME/OFFICE

6OUT SURGE PROTECTOR 2FT CORD LIFETIME WARRANTY (2-PACK)
More from BELKIN - POWER
Other products available from this brand

6OUT POWER STRIP 3FT CORD PLASTIC

6OUT POWER STRIP 3FT CORD

6OUT POWER STRIP 5FT CORD RIGHT ANGLE PLUG
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.