
700VA/370W STANDBY UPS 8 X NEMA 5-15R NEMA 5-15P 3YR WTY
700VA/370W STANDBY UPS 8 X NEMA 5-15R NEMA 5-15P 3YR WTY
Key Features
- Capacity: 700VA / 370W
- Topology: Standby
- Waveform: Simulated Sine Wave
- Output: 120 VAC ± 5%
- Plug type & cord: NEMA 5-15P, 5 ft. cord
- Outlet types: 8 × NEMA 5-15R
- Communication ports: USB
- Management software: PowerPanel® Personal
- ENERGY STAR® certified: Yes
- Warranty: 3 year
- Connected Equipment Guarantee: $100,000
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CyberPower SL700U uninterruptible power supply (UPS) system provides surge protection for lightning-induced surges and other power events that can damage electronic equipment. This unit delivers enough battery backup to connected devices during a utility power failure, so you can perform a graceful shutdown to protect against the loss of data and damage to valuable electronics including computers, gaming consoles, and home networking equipment.
The SL700U has two Type A USB charging ports with 2.4A shared total output which gives you a faster charging time and can be used while on battery backup power. The slim profile and full-motion power cord allows for discrete installation and keyhole mounting slots allow for wall-mount applications as well.
With a $100,000 connected equipment guarantee and a three-year warranty, you can trust CyberPower's commitment to the quality of the SL700U.
Tech Specs
| Alarm | Overload |
|---|---|
| Depth | 2.8" |
| Width | 12.8" |
| Height | 5.4" |
| Brand Name | CyberPower |
| Cord Length | 5 ft |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Compact |
| Battery Size | 12V |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Name | SL700U Standby UPS Systems |
Show all 62 specsShow fewer
| Product Type | Standby UPS |
|---|---|
| Energy Saving | GreenPower UPS™ High-Efficiency |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | SL700U |
| Transfer Time | 8 ms |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Family | Standby UPS |
| Product Series | Standby UPS |
| Circuit Breaker | Yes |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Protection Type | Surge |
| Receptacle Type | USB Type A |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Application/Usage | Computer |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | Philippines |
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Product Condition | New |
| Receptacle Detail | 2 x USB Type A |
| Software Included | PowerPanel® Personal |
| Status Indicators | <b>LED Indicators:</b><br /> <ul> <li>Power on</li> <li>Wiring fault</li> </ul> |
| Load Capacity (VA) | 700 VA |
| Input Voltage Range | 96 V AC - 140 V AC |
| Number of Batteries | 1 |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Replaceable Battery | No |
| Surge Energy Rating | 890 J |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Load Capacity (Watt) | 370 W |
| Weight (Approximate) | 6.77 lb |
| Additional Information | <li>Energy Saving : GreenPower UPS™ High-Efficiency</li><li>Energy Star Certified : Yes</li><li>UPS Topology : Standby</li><li>Battery Quantity : 1</li><li>Battery Size : 12 V / 5.5 Ah</li><li>Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery</li><li>Runtime at Full Load : 2 min</li><li>Runtime at Half Load : 9 min</li><li>Typical Recharge Time : 8 Hours</li><li>User Replaceable Battery : No</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 32.41 x 13.72 x 7.01 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 12.76 x 5.4 x 2.76 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 324 x 137 x 70 (mm)</li><li>Weight (kg) : 3.07</li><li>Weight (lb) : 6.77</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 15.24 x 17.15 x 36.2 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 6.0 x 6.75 x 14.25 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 152.4 x 171.45 x 361.95 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 6.74</li><li>Shipping - Weight (lb) : 14.87</li><li>Circuit Breaker : 15 A</li><li>Cord Length : 5 ft (1.5 m)</li><li>Input Frequency Range : 47 Hz - 53 Hz</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-15P</li><li>Nominal Input Voltage : 120 VAC</li><li>Plug Style : Right Angle - 45° Offset</li><li>On AC WaveForm : Sine Wave</li><li>On Battery Frequency : 50/60 Hz ± 1% (auto-sensing)</li><li>On Battery Voltage : 120 VAC ± 5%</li><li>On Battery Waveform : Simulated Sine Wave</li><li>Outlets - Battery & Surge Protected : 5</li><li>Outlets - Surge-Only Protected : 3</li><li>Outlets - Total : 8</li><li>Outlets - Widely Spaced : 2</li><li>Outlet Type COMPUTED : 8 - NEMA 5-15R</li><li>Output Power Factor : 0.5</li><li>Overload Protection : Internal Circuitry Limiting</li><li>Typical Transfer Time : 8 ms</li><li>USB Charge Port : Yes</li><li>USB Charge Port Amperage : 2.4 Amps (Shared)</li><li>USB Charge Port Quantity : 2</li><li>USB Charge Port Standard : Type A</li><li>USB Charge Port Type COMPUTED : 2 Type A</li><li>USB Charge Port Voltage COMPUTED : 5 VDC</li><li>VA : 700 VA</li><li>Watts : 370 W</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Surge Suppression (Joules) : 890 J</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Surge Suppression (Joules) : 890 J</li><li>Audible Alarms : Battery Mode</li><li>HID Compliant USB Port : Yes</li><li>LED Indicators : Power On</li><li>Management Cable : USB Cable</li><li>Software (Free Download) : PowerPanel® Personal</li><li>Color : Black</li><li>Form Factor : Compact</li><li>Material of Construction : Plastic</li><li>Operating Elevation : 0 - 10000 ft (0 - 3048 m)</li><li>Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)</li><li>Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C)</li><li>Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)</li><li>Storage Relative Humidity : 0 - 95% (non-condensing)</li><li>Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL1778</li><li>CEG Amount : $100000</li><li>Connected Equipment Guarantee : Lifetime</li><li>Extended Warranty Option : WEXT5YR-U1A</li><li>Product Warranty : 3 Year Limited Warranty</li> |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SL700U |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Certifications & Standards | <ul> <li>UL1778</li> <li>cUL</li> <li>FCC DOC Class B</li> </ul> |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 9 Minute |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Number of Surge-only Outlets | 3 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Number of Battery & Surge Outlets | 5 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






