
CSB604 6OUT SURGE PROTECTOR 50K 4FT CORD 900J EMI/RFI CEG
CSB604 6OUT SURGE PROTECTOR 50K 4FT CORD 900J EMI/RFI CEG
Key Features
- Surge suppression: 1800 J
- Volts: 125 V
- Circuit breaker: 15 A
- Plug type: NEMA 5-15P
- Plug style: Straight
- Outlet type: 6 NEMA 5-15R (surge-protected)
- Power cord: 4 ft
- Model style: Black
- EMI/RFI Filtration: Yes
- Warranty: Limited lifetime
- Connected Equipment Guarantee: $200,000
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CyberPower CSB604 surge protector safeguards home and office electronics, like computers, from power spikes and surges. It delivers 1800 joules of protection, featuring 6 outlets and a 4-foot power cord. Equipped with metal oxide varistor (MOV) technology, an EMI/RFI noise filter, and keyhole mounting slots, it ensures reliable performance. The CSB604 includes a Limited Lifetime Warranty and a Connected Equipment Guarantee.
Tech Specs
| Depth | 9.8" |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| Height | 1.5" |
| Features | Mounting Hole/Slot |
| Brand Name | CyberPower |
| Form Factor | Keyhole/Undermount/Wall Mount |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Line | Essential |
| Product Name | CSB604 |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
Show all 35 specsShow fewer
| Clamp Voltage | 800 V |
|---|---|
| Input Voltage | 125 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | CSB604 |
| Product Family | Essential Essential Surge |
| Product Series | Essential Surge |
| Circuit Breaker | Yes |
| Product Material | Plastic |
| Application/Usage | Household Electronic |
| Country of Origin | China |
| Let Through Rating | UL1449 |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 1800 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Maximum Spike Voltage | 6 kV AC |
| Maximum Surge Current | 45 kA |
| Additional Information | <li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 4.45 x 3.81 x 24.77 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 1.75 x 1.5 x 9.75 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 44 x 38 x 248 (mm)</li><li>Weight (kg) : 0.36</li><li>Weight (lb) : 0.8</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 5.72 x 33.02 x 13.34 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 2.25 x 13.0 x 5.25 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 57.15 x 330.2 x 133.35 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 0.51</li><li>Shipping - Weight (lb) : 1.13</li><li>Circuit Breaker : 15 A</li><li>Cord Length : 4 ft (1.2 m)</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-15P</li><li>Maximum Input Current : 15A</li><li>Plug Style : Straight</li><li>Outlets - Total : 6</li><li>Outlet Type COMPUTED : 6 - NEMA 5-15R</li><li>USB Charge Port : No</li><li>Attenuation : 32 dB</li><li>Clamping Voltage : 500V (H-N, H-G, N-G)</li><li>Coax Protection RG6 COMPUTED : None</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : 150 KHz</li><li>Maximum Surge Current : 45000 A</li><li>Maximum Surge Current H-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Current H-N : 15000 A</li><li>Maximum Surge Current N-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Voltage : 6000 V</li><li>Response Time : <1 Nanosecond</li><li>Surge Suppression (Joules) : 900 J</li><li>Attenuation : 32 dB</li><li>Clamping Voltage : 500V (H-N, H-G, N-G)</li><li>Coax Protection RG6 COMPUTED : None</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : 150 KHz</li><li>Maximum Surge Current : 45000 A</li><li>Maximum Surge Current H-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Current H-N : 15000 A</li><li>Maximum Surge Current N-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Voltage : 6000 V</li><li>Response Time : <1 Nanosecond</li><li>Surge Suppression (Joules) : 900 J</li><li>Color : Black</li><li>Form Factors Supported : Keyhole (Wall Mount or Under-counter Installation)</li><li>Keyhole Mounting Slots : Yes</li><li>Material of Construction : Plastic</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL1363</li><li>CEG Amount : $50000</li><li>Connected Equipment Guarantee : Lifetime</li><li>Product Warranty : Limited Lifetime Warranty</li> |
| Power Cord/Cable Length | 4 ft |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | CSB604 |
| Certifications & Standards | <ul><li>cETLus </li><li>UL1363 </li><li>UL1449</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from CYBERPOWER and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


