
CYBERPOWER APCRBC110-CP BATTERY 1X12V/7AH LEAD-ACID BATTERY
CYBERPOWER APCRBC110-CP BATTERY 1X12V/7AH LEAD-ACID BATTERY
Key Features
- Number of batteries: 1
- Battery size: 12V/7Ah
- Battery type: Sealed lead-acid
- Dimensions - W×H×D (in.): 8.25 × 3.5 × 6.75
- Weight (lbs.): 6.0
- Leak-proof casing: Yes
- User replaceable: Yes
- Warranty: 24 month
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The APCRBC110-CP UPS Replacement Battery Cartridge restores life to UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The APCRBC110-CP replaces the APCRBC110 OEM battery. The APCRBC110-CP contains one 12V/7Ah battery, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. This leak-proof, sealed lead-acid battery never requires replacement fluid. The battery installs easily into your UPS system and is shipped with reusable packaging for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The APCRBC110-CP comes with recycling information, and an twenty-four month warranty.
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 5.9" |
| Height | 3.9" |
| Brand Name | CyberPower |
| Battery Size | 12V |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Name | UPS Replacement Batteries APCRBC110-CP Battery Unit |
| Product Type | Battery Unit |
| Compatibility | <p>CyberPower UPS Systems</p> |
| Product Model | APCRBC110-CP |
| Product Series | UPS Replacement Batteries |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
Show all 20 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>UPS Replacement Batteries APCRBC110-CP Battery Unit</li><li>Installation Guide</li></ul> |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb |
| Battery Characteristics | Leak Proof/Sealed |
| Manufacturer Part Number | APCRBC110-CP |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS-C from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






