
CYBERPOWER RBC7-CP BATTERY 1X12V/17AH LEAD-ACID BATTERY
CYBERPOWER RBC7-CP BATTERY 1X12V/17AH LEAD-ACID BATTERY
Key Features
- Number of batteries: 1
- Battery size: 12V/18Ah
- Battery type: Sealed lead-acid
- Dimensions - W×H×D (in.): 10.75 × 9.0 × 10.0
- Weight (lbs.): 23
- Leak-proof casing: Yes
- User replaceable: Yes
- Warranty: 24 month
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The RBC7-CP UPS Replacement Battery Cartridge restores life to UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The RBC7-CP replaces the RBC7 OEM battery. The RBC7-CP contains one 12V/18Ah battery modules, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. This leak-proof, sealed lead-acid battery never requires replacement fluid. The battery installs easily into your UPS system and is shipped with reusable packaging for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RBC7-CP comes with recycling information, and a 24 month warranty.
Tech Specs
| Depth | 7.2" |
|---|---|
| Width | 6" |
| Height | 6.8" |
| Brand Name | CyberPower |
| Battery Size | 12V |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Name | UPS Replacement Batteries RBC7-CP Battery Unit |
| Product Type | Battery Unit |
| Compatibility | <p>CyberPower UPS Systems</p> |
| Product Model | RBC7-CP |
| Product Series | UPS Replacement Batteries |
| Battery Capacity | 18000 mAh |
Show all 20 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>UPS Replacement Batteries RBC7-CP Battery Unit</li><li>Installation Guide</li></ul> |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Weight (Approximate) | 21.50 lb |
| Battery Characteristics | Leak Proof/Sealed |
| Manufacturer Part Number | RBC7-CP |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS-C from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






