
STANDBY UPS 625VA/360W COMPACT 120V 8OUT 5FT CORD 3YR WARRANTY
STANDBY UPS 625VA/360W COMPACT 120V 8OUT 5FT CORD 3YR WARRANTY
Key Features
- Capacity: 625 VA / 360 W
- Topology: Standby
- Waveform: Simulated Sine Wave
- Output: 120 VAC ± 5%
- Plug type & cord: NEMA 5-15P, 5 ft. cord
- Outlet types: 8 × NEMA 5-15R
- Communication ports: USB
- Management software: PowerPanel® Personal
- ENERGY STAR® qualified: Yes
- Warranty: 3 year
- Connected Equipment Guarantee: $100,000
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CyberPower ST625U uninterruptible power supply (UPS) system provides battery backup and surge protection for lightning-induced surges and other power events that can damage electronic equipment. This unit delivers enough battery backup to power connected electronics through utility power failure and enough runtime to perform a graceful shutdown to protect against the loss of data and damage to valuable electronics during longer outages.
The ST625U has two USB charging ports with 2.1 amp shared total output which gives you a faster charging time. This unit is designed to minimize noise for a quieter work environment and to run efficiently to reduce power consumption. Including a sleek design, this UPS is perfect for all your home office and entertainment needs, including computers, gaming consoles, and broadband routers.
With a $100,000 lifetime connected equipment guarantee and a three-year warranty, you can trust CyberPower's commitment to the quality of this Battery Backup with Surge Protection.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Alarm | Battery Mode |
| Depth | 3.2" |
| Width | 9.8" |
| Height | 5.8" |
| Features | Audible Alarm |
| Brand Name | CyberPower |
| Cord Length | 5 ft |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Compact |
| Battery Size | 12V |
| Color Family | Black |
Show all 65 specsShow fewer
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
|---|---|
| Product Name | ST625U Standby UPS Systems |
| Product Type | Standby UPS |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ High-Efficiency |
| Hot Swappable | No |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | ST625U |
| Transfer Time | 8 ms |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Family | Standby UPS |
| Product Series | Standby UPS |
| Circuit Breaker | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Type | USB Type A |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Package Contents | <ul> <li>Standby ST900U 900VA Compact UPS</li> <li>User Manual</li> <li>USB A+B Type Cable</li> </ul> |
| Application/Usage | Router |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | China |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Status Indicators | LED Indicators: Power On |
| Surge Suppression | Yes |
| Load Capacity (VA) | 625 VA |
| Input Voltage Range | 96 V AC - 140 V AC |
| Number of Batteries | 1 |
| Output Power Factor | 0.6 |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Replaceable Battery | No |
| Surge Energy Rating | 890 J |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Load Capacity (Watt) | 360 W |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
| Additional Information | <li>Energy Saving : GreenPower UPS™ High-Efficiency</li><li>Energy Star Certified : Yes</li><li>UPS Topology : Standby</li><li>Battery Quantity : 1</li><li>Battery Size : 12 V / 5.5 Ah</li><li>Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery</li><li>Field-serviceable Battery : Replaceable by qualified technician</li><li>Hot Swappable : No</li><li>Runtime at Full Load : 2 min</li><li>Runtime at Half Load : 9 min</li><li>Typical Recharge Time : 8 Hours</li><li>User Replaceable Battery : No</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 24.89 x 14.73 x 8.13 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 9.8 x 5.8 x 3.2 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 249 x 147 x 81 (mm)</li><li>Weight (kg) : 2.27</li><li>Weight (lb) : 5</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 36.2 x 11.43 x 20.32 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 14.25 x 4.5 x 8.0 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 361.95 x 114.3 x 203.2 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 6.82</li><li>Shipping - Weight (lb) : 15.04</li><li>Circuit Breaker : 15 A</li><li>Cord Length : 5 ft (1.5 m)</li><li>Input Frequency Range : 47 Hz - 63 Hz</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-15P</li><li>Nominal Input Voltage : 120 VAC</li><li>On AC WaveForm : Sine Wave</li><li>On Battery Frequency : 50/60 Hz ± 1%</li><li>On Battery Voltage : 120 VAC ± 5%</li><li>On Battery Waveform : Simulated Sine Wave</li><li>Outlets - Battery & Surge Protected : 4</li><li>Outlets - Surge-Only Protected : 4</li><li>Outlets - Total : 8</li><li>Outlets - Widely Spaced : 4</li><li>Outlet Type COMPUTED : 8 - NEMA 5-15R</li><li>Output Power Factor : 0.6</li><li>Overload Protection : Internal Circuitry Limiting</li><li>Typical Transfer Time : 8 ms</li><li>USB Charge Port : Yes</li><li>USB Charge Port Amperage : 2.1 Amps (Shared)</li><li>USB Charge Port Quantity : 2</li><li>USB Charge Port Standard : Type A</li><li>USB Charge Port Type COMPUTED : 2 Type A</li><li>USB Charge Port Voltage COMPUTED : 5 VDC</li><li>VA : 625 VA</li><li>Watts : 360 W</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Surge Suppression (Joules) : 890 J</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Surge Suppression (Joules) : 890 J</li><li>Audible Alarms : Battery Mode</li><li>HID Compliant USB Port : Yes</li><li>LED Indicators : Power On</li><li>Management Cable : USB Cable</li><li>Software (Free Download) : PowerPanel® Personal</li><li>Color : Black</li><li>Form Factor : Compact</li><li>Keyhole Mounting Slots : Yes</li><li>Material of Construction : Plastic</li><li>Operating Elevation : 0 - 10000 ft (0 - 3048 m)</li><li>Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)</li><li>Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C)</li><li>Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)</li><li>Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL1778</li><li>CEG Amount : $100000</li><li>Connected Equipment Guarantee : Lifetime</li><li>Extended Warranty Option : WEXT5YR-U1A</li><li>Product Warranty : 3 Year Limited Warranty</li> |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ST625U |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Certifications & Standards | UL1778 |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 9 Minute |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Number of Surge-only Outlets | 4 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Number of Battery & Surge Outlets | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






