
STANDBY UPS 425VA/260W COMPACT 120V 8OUT 5FT CORD 3YR WARRANTY
STANDBY UPS 425VA/260W COMPACT 120V 8OUT 5FT CORD 3YR WARRANTY
Key Features
- Capacity: 425 VA / 260 W
- Topology: Standby
- Waveform: Simulated Sine Wave
- Output: 120 VAC ± 5%
- Plug type & cord: NEMA 5-15P, 5 ft. cord
- Outlet types: 8 × NEMA 5-15R
- ENERGY STAR® qualified: Yes
- Warranty: 3 year
- Connected Equipment Guarantee: $75,000
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CyberPower ST425 uninterruptible power supply (UPS) system provides battery backup and surge protection for lightning-induced surges and other power events that can damage electronic equipment. This unit delivers enough battery backup to power connected electronics through utility power failure and enough runtime to perform a proper shutdown to protect against the loss of data and damage to valuable electronics during longer outages. Including a sleek design, this UPS is perfect for all your home office and entertainment needs, including computers, gaming consoles, and broadband routers.
With a $75,000 lifetime connected equipment guarantee and a three-year warranty, you can trust CyberPower's commitment to the quality of this Battery Backup with Surge Protection.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Alarm | Battery Mode |
| Depth | 3.2" |
| Width | 8.3" |
| Height | 4.5" |
| Features | Audible Alarm |
| Brand Name | CyberPower |
| Cord Length | 5 ft |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Compact |
| Battery Size | 12V |
| Color Family | Black |
Show all 64 specsShow fewer
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
|---|---|
| Product Name | ST425 Standby UPS Systems |
| Product Type | Standby UPS |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ High-Efficiency |
| Hot Swappable | No |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | ST425 |
| Transfer Time | 8 ms |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Family | Standby UPS |
| Product Series | Standby UPS |
| Circuit Breaker | Yes |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Battery Capacity | 2900 mAh |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Package Contents | <ul> <li>Standby ST425 425VA Compact UPS</li> <li>User Manual</li> </ul> |
| Application/Usage | VoIP |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | China |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Status Indicators | <p><b>LED Indicators:</b></p><ul><li>Power On</li></ul> |
| Surge Suppression | Yes |
| Load Capacity (VA) | 425 VA |
| Input Voltage Range | 96 V AC - 140 V AC |
| Number of Batteries | 1 |
| Output Power Factor | 0.6 |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Replaceable Battery | No |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Load Capacity (Watt) | 260 W |
| Weight (Approximate) | 3.80 lb |
| Additional Information | <li>Energy Saving : GreenPower UPS™ High-Efficiency</li><li>Energy Star Certified : Yes</li><li>UPS Topology : Standby</li><li>Battery Quantity : 1</li><li>Battery Size : 12 V / 2.9 Ah</li><li>Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery</li><li>Field-serviceable Battery : Replaceable by qualified technician</li><li>Runtime at Full Load : 1.5 min</li><li>Runtime at Half Load : 6 min</li><li>Typical Recharge Time : 8 Hours</li><li>User Replaceable Battery : No</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 21.08 x 11.43 x 8.13 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 8.3 x 4.5 x 3.2 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 211 x 114 x 81 (mm)</li><li>Weight (kg) : 1.72</li><li>Weight (lb) : 3.8</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 32.05 x 11.73 x 16.51 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 12.62 x 4.62 x 6.5 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 320.55 x 117.35 x 165.1 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 6.18</li><li>Shipping - Weight (lb) : 13.62</li><li>Circuit Breaker : 7 A</li><li>Cord Length : 5 ft (1.5 m)</li><li>Input Frequency Range : 47 Hz - 63 Hz</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-15P</li><li>Nominal Input Voltage : 120 VAC</li><li>Plug Style : Right Angle - 45° Offset</li><li>On AC WaveForm : Sine Wave</li><li>On Battery Frequency : 50/60 Hz ± 1%</li><li>On Battery Voltage : 120 VAC ± 5%</li><li>On Battery Waveform : Simulated Sine Wave</li><li>Outlets - Battery & Surge Protected : 4</li><li>Outlets - Surge-Only Protected : 4</li><li>Outlets - Total : 8</li><li>Outlets - Widely Spaced : 4</li><li>Outlet Type COMPUTED : 8 - NEMA 5-15R</li><li>Output Power Factor : 0.6</li><li>Overload Protection : Internal Circuitry Limiting</li><li>Typical Transfer Time : 8 ms</li><li>USB Charge Port : No</li><li>VA : 425 VA</li><li>Watts : 260 W</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Surge Suppression (Joules) : 890 J</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Surge Suppression (Joules) : 890 J</li><li>Audible Alarms : Battery Mode</li><li>HID Compliant USB Port : No</li><li>LED Indicators : Power On</li><li>Management Cable : None</li><li>Color : Black</li><li>Form Factor : Compact</li><li>Keyhole Mounting Slots : Yes</li><li>Material of Construction : Plastic</li><li>Operating Elevation : 0 - 10000 ft (0 - 3048 m)</li><li>Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)</li><li>Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C)</li><li>Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)</li><li>Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL1778</li><li>CEG Amount : $75000</li><li>Connected Equipment Guarantee : Lifetime</li><li>Extended Warranty Option : WEXT5YR-U1A</li><li>Product Warranty : 3 Year Limited Warranty</li> |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | ST425 |
| USB (HID Compliant) Port | No |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL1778</li></ul> |
| Backup/Run Time (Full Load) | 1.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 6 Minute |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Number of Surge-only Outlets | 4 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Number of Battery & Surge Outlets | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






