
CSB300W SURGE PROTECTOR 3-OUT WALL TAP 900J EMI/RFI 50K CEG
CSB300W SURGE PROTECTOR 3-OUT WALL TAP 900J EMI/RFI 50K CEG
Key Features
- Surge suppression: 900 J
- Volts: 125 V
- Plug type: NEMA 5-15P
- Plug style: Wall tap
- Outlet type: 3 NEMA 5-15R
- EMI/RFI Filtration: Yes
- Warranty: Limited lifetime
- Connected Equipment Guarantee: $50,000
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Essential Surge Protector CSB300W offers vital surge protection for common home and office devices such as computers and electronics. It prevents spikes in energy caused by storms and electrical power surges from reaching your electronic equipment. The CSB300W provides 900 joules of protection, 3 outlets, and a wall tap plug.
Features of the CSB300W include metal oxide varistor (MOV) technology, an EMI/RFI noise filter, LED status indicators, and impact-resistant casing. This compact surge suppressor comes with a Limited Lifetime Warranty and a Connected Equipment Guarantee.
Tech Specs
| Depth | 1.4" |
|---|---|
| Width | 5.1" |
| Height | 2.5" |
| Features | LED Indicator |
| Brand Name | CyberPower |
| Form Factor | Direct Plug |
| Receptacles | 3 x NEMA 5-15R |
| Color Family | White |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Line | Essential Surge |
| Product Name | CSB300W Essential 3 - Outlet Surge Protector with 900 J Surge Suppression |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
Show all 30 specsShow fewer
| Clamp Voltage | 800 V |
|---|---|
| Product Color | White |
| Product Model | CSB300W |
| Product Family | Essential Surge |
| Circuit Breaker | No |
| Protection Type | Surge |
| Product Material | Plastic |
| Status Indicators | <li>Grounded (Green)</li> <li>Protected (Green)</li> |
| Let Through Rating | UL1449 |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 900 J |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Weight (Approximate) | 6.35 oz |
| Additional Information | <li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 13.0 x 6.38 x 3.63 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 5.12 x 2.51 x 1.43 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 130 x 64 x 36 (mm)</li><li>Weight (kg) : 0.18</li><li>Weight (lb) : 0.4</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 16.51 x 6.99 x 6.35 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 6.5 x 2.75 x 2.5 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 165.1 x 69.85 x 63.5 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 0.22</li><li>Shipping - Weight (lb) : 0.48</li><li>Circuit Breaker : None</li><li>Cord Length : Walltap</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-15P</li><li>Maximum Input Current : 15A</li><li>Plug Style : Wall Tap</li><li>Outlets - Total : 3</li><li>Outlet Type COMPUTED : 3 - NEMA 5-15R</li><li>USB Charge Port : No</li><li>Attenuation : 32 dB</li><li>Clamping Voltage : 800V (H-N, H-G, N-G)</li><li>Coax Protection RG6 COMPUTED : None</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : 150 KHz</li><li>Maximum Surge Current : 45000 A</li><li>Maximum Surge Current H-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Current H-N : 15000 A</li><li>Maximum Surge Current N-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Voltage : 6000 V</li><li>Response Time : <1 Nanosecond</li><li>Surge Suppression (Joules) : 900 J</li><li>Attenuation : 32 dB</li><li>Clamping Voltage : 800V (H-N, H-G, N-G)</li><li>Coax Protection RG6 COMPUTED : None</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : 150 KHz</li><li>Maximum Surge Current : 45000 A</li><li>Maximum Surge Current H-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Current H-N : 15000 A</li><li>Maximum Surge Current N-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Voltage : 6000 V</li><li>Response Time : <1 Nanosecond</li><li>Surge Suppression (Joules) : 900 J</li><li>Color : White</li><li>Form Factors Supported : Direct Plug</li><li>Material of Construction : Plastic</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL1449 3rd Edition</li><li>CEG Amount : $50000</li><li>Connected Equipment Guarantee : Lifetime</li><li>Product Warranty : Limited Lifetime Warranty</li> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | CSB300W |
| Certifications & Standards | <p>UL1449 3rd Edition</p> |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from CYBERPOWER and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


