
CYBERPOWER P704URC1 SURGE 600V 4FT CORD 5-15P WHITE
CYBERPOWER P704URC1 SURGE 600V 4FT CORD 5-15P WHITE
Key Features
- AC Outlets:
- 7
- AC Outlet Type:
- NEMA 5-15R
- Surge Protection:
- 2000 Joules
- USB-A Ports:
- 2
- USB-A Output:
- 2.4A (shared)
- Cord Length:
- 4 ft
- Plug Type:
- NEMA 5-15P
- Plug Style:
- 45 Degree Offset Right
- Electrical Rating:
- 125V/15A/60Hz
- Connected Equipment Guarantee:
- $200,000
- Warranty:
- One Year Limited Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CyberPower P704URC1 7 outlet surge protector offers a high level of surge protection for common home and office electronics such as computers and peripherals, home theater equipment, and appliances. With 2000 joules of surge protection, the P704URC1 prevents power surges and power spikes caused by storms and electrical grid fluctuations from reaching and potentially harming your valuable electronic equipment. In addition to surge protection, the P704URC1 has 2 USB-A ports rated at 2.4 amps of shared output, which will charge USB enabled mobile device. The P704URC1 comes with 7 standard, grounded power outlets and a 4 foot power cord with a low profile grounded plug, which fits tightly against walls for placement behind furniture.
Tech Specs
| Depth | 12.6" |
|---|---|
| Width | 2.1" |
| Height | 1.6" |
| Features | Mounting Hole/Slot |
| Brand Name | CyberPower |
| Form Factor | Keyhole/Undermount/Wall Mount |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Color Family | White |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Name | P704URC1 Home Office 7 - Outlet Surge Protector with 2000 J Surge Suppression |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Clamp Voltage | 600 V |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Color | White |
|---|---|
| Output Voltage | 125 V AC |
| Power Handling | 1875 VA |
| Product Family | Essential Surge |
| Product Series | Essential Surge |
| Circuit Breaker | Yes |
| Product Material | Plastic |
| Application/Usage | Charger |
| Let Through Rating | UL1449 |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 2000 J |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Maximum Spike Voltage | 6 kV AC |
| Maximum Surge Current | 60 kA |
| Additional Information | <li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 5.21 x 3.99 x 31.9 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 2.05 x 1.57 x 12.56 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 52 x 40 x 319 (mm)</li><li>Weight (kg) : 0.41</li><li>Weight (lb) : 0.9</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 10.8 x 37.47 x 4.45 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 4.25 x 14.75 x 1.75 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 107.95 x 374.65 x 44.45 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 0.45</li><li>Shipping - Weight (lb) : 1</li><li>Circuit Breaker : 15 A</li><li>Cord Length : 4 ft (1.2 m)</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-15P</li><li>Maximum Input Current : 15A</li><li>Plug Style : 45° Offset Right</li><li>Outlets - Total : 7</li><li>Outlet Type COMPUTED : 7 - NEMA 5-15R</li><li>Output Voltage : 125 VAC</li><li>Output Watts - Continuous : 1875 W</li><li>USB Charge Port : Yes</li><li>USB Charge Port Amperage : 2.4 Amps (Shared)</li><li>USB Charge Port Quantity : 2</li><li>USB Charge Port Standard : Type A</li><li>USB Charge Port Type COMPUTED : 2 Type A</li><li>USB Charge Port Voltage COMPUTED : 5 VDC</li><li>Attenuation : 32 dB</li><li>Clamping Voltage : 600V (H-N, H-G, N-G)</li><li>Coax Protection RG6 COMPUTED : None</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : 150 KHz</li><li>Maximum Surge Current : 60000 A</li><li>Maximum Surge Current H-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Current H-N : 30000 A</li><li>Maximum Surge Current N-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Voltage : 6000 V</li><li>Response Time : <1 Nanosecond</li><li>Surge Suppression (Joules) : 2000 J</li><li>Attenuation : 32 dB</li><li>Clamping Voltage : 600V (H-N, H-G, N-G)</li><li>Coax Protection RG6 COMPUTED : None</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : 150 KHz</li><li>Maximum Surge Current : 60000 A</li><li>Maximum Surge Current H-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Current H-N : 30000 A</li><li>Maximum Surge Current N-G : 15000 A</li><li>Maximum Surge Voltage : 6000 V</li><li>Response Time : <1 Nanosecond</li><li>Surge Suppression (Joules) : 2000 J</li><li>Color : White</li><li>Form Factors Supported : Keyhole (Wall Mount or Under-counter Installation)</li><li>Material of Construction : Plastic</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL1363, UL1449 4th Edition, UL1310, cUL, FCC, DOE VI,</li><li>CEG Amount : $200000</li><li>Connected Equipment Guarantee : Lifetime</li><li>Product Warranty : 1 Year Limited Warranty</li> |
| Power Cord/Cable Length | 4 ft |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | P704URC1 |
| Certifications & Standards | <li>UL1363</li><li> UL1449 4th Edition</li><li> UL1310</li><li> cUL</li><li> FCC</li><li> DOE VI</li><li></li> |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SURGE from CYBERPOWER and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


