
3KVA ONLINE UPS 2U SINE LCD 200-240V RMCARD205 RT 3YR WTY
3KVA ONLINE UPS 2U SINE LCD 200-240V RMCARD205 RT 3YR WTY
Key Features
- Capacity: 3000 VA / 2700 W
- Power Factor (PF): 0.9
- Topology: Double-Conversion
- Waveform: Sine Wave
- Output: 200, 208, 220, 230, 240 V ±2% (configurable)
- Plug type & cord: NEMA L6-20P, 10 ft. cord
- Outlet types: 2 × NEMA L6-20R, 1 × NEMA L6-30R
- Monitoring & Management: USB, Serial, RMCARD205, Relay, EPO
- Data line surge protection: Telephone, Network
- Management software: PowerPanel® Business Edition
- Warranty: 3 year
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Prevent business interruptions and safeguard mission-critical enterprise network equipment.
The CyberPower OL3000RTXL2UHVN is a rack/tower UPS with double conversion topology. It provides sine wave output to critical applications and equipment that require seamless power correction. The Extended Battery Module (EBM) expands runtime, and Fast Charge Technology restores full backup power faster. This model comes with an extendable LCD control panel, Smart Battery Management charging technology, and energy-saving GreenPower UPS™ ECO Mode.
The OL3000RTXL2UHVN offers generator compatibility and delivers clean AC power with zero transfer time. A factory installed RM card allows remote management and configuration of the UPS via a standard web browser, command line interface (CLI), or network management system (NMS). Its sine wave output keeps sensitive equipment working by preventing unnecessary shutdowns that can occur with simulated sine wave output.
With a $400,000 lifetime connected equipment guarantee and a three-year warranty, you can trust CyberPower's commitment to high quality.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Alarm | Overload |
| Depth | 23.6" |
| Width | 17" |
| Height | 3.5" |
| Display | LCD |
| EPO Port | Yes |
| Brand Name | CyberPower |
| Cord Length | 10 ft |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
Show all 72 specsShow fewer
| Serial Port | Yes |
|---|---|
| Battery Size | 12V |
| Color Family | Black |
| Crest Factor | 3:1 |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Name | OL3000RTXL2UHVN Smart App Online UPS Systems |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Energy Saving | ECO Mode Efficiency >97% |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | OL3000RTXL2UHVN |
| Transfer Time | 0 ns |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Product Family | Smart App Online UPS |
| Product Series | Smart App Online UPS |
| Input Frequency | 40 Hz |
| Protection Type | Short Circuit |
| Receptacle Type | NEMA L6-20R |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Package Contents | <ul> <li>Smart App Online OL3000RTXL2UHVN 3KVA Rack/Tower UPS</li> <li>User Manual</li> <li>Registration Card</li> <li>2 x Rackmount Rails</li> <li>2 x Rackmount Ears</li> <li>2 x Hanging Brackets</li> <li>Phone Line</li> <li>USB Communication Cable</li> <li>Serial Interface Cable (RS-232)</li> <li>8 x M5X7L Black Flat Head Screws</li> <li>12 x M5X12L Black Pan Head Screws</li> <li>6 x M5X6L Silver Pan Head Screws</li> <li>8 x Plastic Washers</li> <li>12 x Screw Hole Dust Covers</li> <li>12 x Rubber Pads</li> <li>Software Download Card</li> </ul> |
| Application/Usage | Edge Computing |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | Philippines |
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA L6-20R |
| Software Included | PowerPanel® Business |
| Status Indicators | <ul> <li>Power On (white)</li> <li>Line Mode (green)</li> <li>Battery Mode (yellow)</li> <li>Bypass Mode (yellow)</li> <li>Fault (red)</li> <li>Replace Battery (red)</li> </ul> |
| Input Power Factor | 0.99 |
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Network Management | SNMP/HTTP/CLI Remote Monitoring |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Number of Batteries | 6 |
| Output Power Factor | 0.9 |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Replaceable Battery | Yes |
| Surge Energy Rating | 445 J |
| Thermal Dissipation | 231.53 W |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Weight (Approximate) | 68.20 lb |
| Additional Information | <ul> <li>Replacement Battery Cartridge Quantity: 1</li> <li>Smart Battery Management (SBM) Mode: Yes</li> <li>Circuit Breaker: 20A</li> <li>Cold Start: Yes</li> <li>Input Power Factor: 0.99</li> <li>Crest Factor: 3:1</li> <li>ECO Mode Voltage Regulation: ±10%, ±15% (Configurable)</li> <li>Harmonic Distortion: < 3% at Linear Load</li> <li>Nominal Output Voltage: 200 - 240 VAC</li> <li>On Battery Frequency: 50/60 Hz ± 0.25Hz (auto-sensing or configurable)</li> <li>Output Power Factor: 0.9</li> <li>Overload Protection: Line Mode: 105% ~ 125% Load - 1 min</li> <li>Short Circuit Protection: UPS Output Cut Off Immediately or Input Fuse / Circuit Breaker Protection</li> <li>Phone / Network Protection RJ11/RJ45: 1-In / 1-Out (Combo)</li> <li>Dry Contacts: Yes</li> <li>Expansion Slot: Yes - RMCARD205 pre-installed</li> <li>LCD: Multifunction LCD</li> <li>Management Cable: USB Cable</li> <li>Removable LCD Control Panel Option: Yes - Requires DB26 cable (not included)</li> <li>Rotatable LCD Control Panel Option: Yes</li> <li>Upgradeable firmware: Yes</li> <li>Material of Construction: Metal</li> <li>Mounting Hardware: Yes</li> <li>ECO Mode Thermal Dissipation: 207 BTU/hr</li> </ul> |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | OL3000RTXL2UHVN |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Certifications & Standards | UL 1778 |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12.50 Minute |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Sound Emission (A-Weighted) | 55 dB(A) |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Circuit Breaker Current Rating | 16 A |
Related Products
More in UPS from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






