
15.6IN BLK URBAN CONVERTIBLE BACKPACK
15.6IN BLK URBAN CONVERTIBLE BACKPACK
Key Features
- Tuck-away shoulder straps convert backpack to briefcase
- Contoured, padded shoulder straps and back panel
- Spacious main compartment
- Front stash pocket
- Luggage pass-through trolley strap
- Comfortable top and side carry handles
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Practical and versatile, the 15.6" Urban Convertible™ Backpack protects your laptop and provides adaptable carrying - for whatever your day has in store. Easily switch from backpack to briefcase with tuck-away shoulder straps and sleek side handle. You can even carry as a sling or shoulder bag using the detachable shoulder strap. With clean lines and a minimalistic interior, the pack offers essential protection and organization in a lightweight frame. A zippered front pocket is perfectly positioned for quick-grab necessities.
More than just good looks, this backpack offers contoured shoulder straps and padded back panel for comfort and a trolley strap to seamlessly store on rolling luggage.
Tech Specs
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Style | Backpack |
| Width | 12.2" |
| Height | 18.5" |
| Length | 12.6" |
| Brand Name | Targus |
| Closure Type | Zipper |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | Urban |
| Product Name | 15.6" Urban Convertible Backpack (Black) |
| Product Type | Carrying Case |
Show all 27 specsShow fewer
| Case Features | Side Handle |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | TBB595GL |
| TAA Compliant | No |
| Volume Capacity | 4.49 gal |
| Carrying Options | Handle |
| Package Contents | <ul><li>15.6" Urban Convertible Backpack (Black)</li><li>Detachable Shoulder Strap</li></ul> |
| Protection Level | Good |
| Application/Usage | Notebook |
| Laptop Compartment | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.57 lb |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Manufacturer Part Number | TBB595GL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-CAS from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





