
BLK MATTE USB FULL SIZE 3BUTTON OPTICAL MOUSE
BLK MATTE USB FULL SIZE 3BUTTON OPTICAL MOUSE
Key Features
- Ergonomic, ambidextrous design
- Connects with 5' USB cable
- Smooth rolling, integrated scroll wheel
- Compatible with Windows® and Mac®
- 1 Year Limited Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed for comfort and easy functionality, the 3-Button USB Full-Size Optical Mouse features a simple button layout, smooth-rolling integrated scroll wheel, and ergonomic design. Get going quickly with out-of-the box plug-and-play connectivity with the 5' USB cord. No drivers needed. Enjoy smooth movement with the 1,000 DPI optical sensor.
Tech Specs
| Width | 4.8" |
|---|---|
| Height | 1.8" |
| Length | 2.6" |
| Brand Name | Targus |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | 3-Button USB Full-Size Optical Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Color | Black |
| Product Model | AMU81USZ |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
Show all 24 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Movement Detection | Optical |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AMU81USZ |
| Pointing Device Features | Ergonomic |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Pointing Device Cable Length | 6 ft |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in MICE from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



