
VERTICAL SLIPCASE WITH HIDEAWAY HANDLES FOR NOTEBOOK BLACK 12IN
VERTICAL SLIPCASE WITH HIDEAWAY HANDLES FOR NOTEBOOK BLACK 12IN
Key Features
- An excellent choice for your notebook
- The carrying case for easy travel
- Built with neoprene product material to offer usage longevity and great resistance to damage and deterioration
- Slipcase/Briefcase style carrying case offers a smooth, more angular aesthetic with simplified pockets and compartments
- Handle carrying option for carrying case to ensure maximum usability and comfort
- Accessory Pocket case feature for maximum efficiency and convenience
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Fits most of the gadgets with up to a 12" display
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ramp up your versatility-and your protection-with a case for 12" devices that can be used three ways. This cushioned neoprene slipcase has retracting, hideaway handles and a removable shoulder strap, so you can carry it as an over-the-shoulder bag or by the handles. To use it as a sleeve, just remove the shoulder strap and tuck in the handles to slip inside another bag. A front zippered pocket is ideal for holding a charger and small personal items, while an ID holder ensures easy identification. Ideal for work, school or anywhere around town, this sleeve offers the flexibility you want, and the protection you need.
Tech Specs
| Depth | 1.2" |
|---|---|
| Style | Slipcase/Briefcase |
| Width | 13.5" |
| Height | 10.3" |
| Length | 10.3" |
| Brand Name | Targus |
| Closure Type | Zipper |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Package Type | OEM |
| Product Name | 12" Vertical Slipcase with Hideaway Handles for Notebooks/Chromebooks |
| Product Type | Carrying Case |
Show all 30 specsShow fewer
| Case Features | Zippered Pocket |
|---|---|
| Compatibility | <p>Microsoft - Surface Pro 4,Surface Pro 5th Gen,Surface Pro (2017),Surface Pro 6</p> |
| Product Color | Black |
| Product Model | TSS912 |
| TAA Compliant | No |
| Carrying Options | Handle |
| Package Contents | <ul><li> 12" Vertical Slipcase with Hideaway Handles for Notebooks/Chromebooks</li><li> Shoulder Strap</li></ul> |
| Product Material | Neoprene |
| Protection Level | Good |
| Application/Usage | Chromebook |
| Laptop Compartment | Yes |
| Brand Compatibility | Microsoft |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Manufacturer Part Number | TSS912 |
| Tablet Model Compatibility | Surface Pro 6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Maximum Screen Size Supported | 12" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-CAS from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




