
SLIP CASE WITH HIDEAWAY HANDLES BLACK 14IN
SLIP CASE WITH HIDEAWAY HANDLES BLACK 14IN
Key Features
- Hideaway handles allow for multiple carrying options
- Front pocket stores peripherals and office supplies
- Padded laptop compartment with zipper closure secures the device
- Durable metal zipper pulls stands the test of time
- Form-fitting sleeve
- Woven side webbing protects against wear
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ramp up your versatility and your protection with a case for 14" devices that can be used two ways. This cushioned 14" Slipskin Sleeve has handles that tuck away into pockets so that you can slip it into another bag or carry it as a thin briefcase.
A front zippered pocket is ideal for holding a charger and small personal items. Great for work, school, or working at the closest café, the sleeve has the flexibility you want and the protection you need in an ultra-slim case that delivers ultra-mobility.
Tech Specs
| Depth | 1.4" |
|---|---|
| Style | Sleeve |
| Width | 15" |
| Height | 11" |
| Length | 15" |
| Brand Name | Targus |
| Durability | Wear Resistant |
| Closure Type | Zipper |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | Slipskin |
| Product Name | 14" Slipskin Sleeve |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Type | Carrying Case |
|---|---|
| Case Features | Padded Laptop Compartment |
| Product Color | Black |
| Product Model | TSS932 |
| TAA Compliant | Yes |
| Adjustable Strap | Yes |
| Carrying Options | Handle |
| Protection Level | Good |
| Application/Usage | Notebook |
| Country of Origin | China |
| Laptop Compartment | Yes |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Manufacturer Part Number | TSS932 |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-CAS from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




