
3BTN USB OPTICAL MOUSE
3BTN USB OPTICAL MOUSE
Key Features
- Connects to a laptop or desktop computer using an included cable with USB connector.
- Standard size mouse designed for use with a laptop or desktop computer in a home or office.
- Designed to work with PC, Mac and Netbook computers; Windows® 8, 7, Vista, XP, Mac OS X v10.8, Mac OS X v10.7
- Compact design easily fits in laptop cases
- 5' USB cable
- 1 Year Limited Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Targus USB Optical Laptop Mouse is a three-button mouse with an ergonomic design to provide comfort while in use. Designed for both left and right-handed users, the mouse features an integrated scroll wheel making it easy to navigate through web pages or lengthy spreadsheets at a quick pace. Featuring a 5ft. USB connection and a 1,000 DPI optical sensor, this cost effective mouse is easy to use - simply plug and play. No drivers are required. Large enough for comfortable desktop use, this mouse is also small enough to fit inside of a laptop case for easy travel.
Tech Specs
| Width | 2.3" |
|---|---|
| Height | 1.3" |
| Length | 4.3" |
| Brand Name | Targus |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | USB Optical Laptop Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Color | Black |
| Product Model | AMU80US |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
Show all 28 specsShow fewer
| Device Supported | Notebook |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | Mac |
| System Requirements | <p><b>Operating Systems:</b></p><ul><li>Windows 2000</li><li>Windows XP</li><li>Windows Vista</li><li>Windows 7</li><li>Mac OS X 10.4 +</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AMU80US |
| Pointing Device Features | Ergonomic |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Pointing Device Cable Length | 6 ft |
| Operating System Compatibility | Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in MICE from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



