
15.6 SPORT BACKPACK BLACK
15.6 SPORT BACKPACK BLACK
Key Features
- Large main compartment with a protective laptop and tablet sleeve
- Secondary, front zippered compartment with slip pockets
- Zippered front-stash pocket for quick, easy access to gear
- Two water bottle pockets
- Contoured, adjustable shoulder straps and reinforced top carry handle
- Padded and ventilated back panel
- Lightweight, water-resistant design with reflective accents help enhance visibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Meet the ultimate hybrid backpack for your busy life. Whether you're hustling to the office or crushing it at the gym, the 15-16" Sport Backpack is ready for action wherever you go. Compact and practical, this 20L pack features a padded laptop and tablet sleeve to keep your tech safe and two roomy compartments to store your gear.
Stay hydrated on the go with two water bottle pockets and keep your essentials within reach with the hidden front quick-stash pocket. The reflective accents boost visibility, while the lightweight design keeps things modern and fresh.
Active & Compact
Compact and lightweight, this 20L Sport Backpack is ready to meet your commute and traveling needs. It's simple, sleek, and versatile making it the perfect everyday backpack for work and rec.
Comfortable Companion
Whether working or playing this bag's got your back thanks to its padded, ventilated back panel, comfy shoulder straps, and soft-touch handle.
New Look, Broader Appeal
Even a bag deserves a glow up! We've kept your fave features but upgraded to sleek, durable materials for that fresh, modern vibe. Plus, with our limited lifetime warranty, you can trust that your bag will keep up with your adventures, no matter where life takes you.
Tech Specs
| Depth | 12.2" |
|---|---|
| Style | Backpack |
| Width | 5.2" |
| Height | 17.8" |
| Brand Name | Targus |
| Durability | Water Resistant |
| Closure Type | Zipper |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | Sport |
| Product Name | 15-16" Sport Backpack |
| Product Type | Carrying Case |
Show all 31 specsShow fewer
| Case Features | Lightweight |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | TSB89104US |
| TAA Compliant | No |
| Volume Capacity | 5.28 gal |
| Adjustable Strap | Yes |
| Carrying Options | Handle |
| Protection Level | Good |
| Application/Usage | Notebook |
| Compartment Width | 15.20" |
| Compartment Height | 10.24" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Tablet Compartment | Yes |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Manufacturer Part Number | TSB89104US |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Minimum Screen Size Supported | 15" |
Related Products
More in NB-CAS from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





