
15.6IN BLK CYPRESS HERO BACKPACK WITH ECOSMART
15.6IN BLK CYPRESS HERO BACKPACK WITH ECOSMART
Key Features
- Designed to be used with notebook
- Store and carry your gadget and accessories with this zippered carrying case
- Constructed from woven fabric, this backpack is designed for long-lasting use
- Backpack style carrying case offers a smooth, more angular aesthetic with simplified pockets and compartments
- Handle carrying option for carrying case for trouble-free, painless usage with maximum dependability
- Padded Laptop Compartment case feature for maximum efficiency and convenience
- Comes in black color for a trendy and eye-catching look
- It holds gadget up to 16" in size
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Made from recyclable materials on the inside and out. Using fabric woven from recycled water bottles, 26 to be exact, the 15.6" Cypress Hero Backpack with EcoSmart® is thoughtfully designed to protect your work essentials while also protecting the environment.
Built to fit 15.6" laptops, this EcoSmart bag features a dedicated padded compartment to cradle your laptop, plus boasts a large main compartment, a secondary compartment with a workstation, and a convenient front quick-stash pocket to provide you enough room for your everyday essentials.
Its smart design also features adjustable, ergonomic shoulder straps and a padded back panel to ensure a comfortable fit, as well as a pass-through trolley strap for easy transport on luggage.
The Bottle Reborn
This bag was designed with the environment in mind. By using GRS-certified recycled materials, 26 plastic bottles were kept out of our waterways and landfills, shredded into small flakes, re-polymerized into plastic chips, and heated and spun into yarn that was stitched, and sewn into the fabric of this EcoSmart bag.
Ergonomic Comfort
Designed for your everyday commute, we've made the Cypress Hero Backpack with EcoSmart comfortable to carry with airflow padding to maximize air circulation between the bag and your back, plus ergonomic, padded shoulder straps.
Tech Specs
| Depth | 5.3" |
|---|---|
| Style | Backpack |
| Width | 12" |
| Height | 19.7" |
| Length | 12" |
| Recycled | Yes |
| Brand Name | Targus |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | Cypress Hero |
| Product Name | 15.6" Cypress Hero Backpack with EcoSmart® (Black) |
| Product Type | Carrying Case |
Show all 31 specsShow fewer
| Case Features | Ergonomic Shoulder Strap |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | TBB586GL |
| TAA Compliant | No |
| Volume Capacity | 5.28 gal |
| Adjustable Strap | Yes |
| Carrying Options | Handle |
| Product Material | Plastic |
| Protection Level | Good |
| Recycled Content | Plastic |
| Application/Usage | Notebook |
| Country of Origin | China |
| Laptop Compartment | Yes |
| Weight (Approximate) | 2.31 lb |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Manufacturer Part Number | TBB586GL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Minimum Screen Size Supported | 15.6" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-CAS from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





