
15 16 MOBILE ELITE CHECKPOINT- FRIENDLY BACKPACK BLACK 15.6
15 16 MOBILE ELITE CHECKPOINT- FRIENDLY BACKPACK BLACK 15.6
Key Features
- Perfect to be used with notebook
- Protect your device from scratches and dirt with this useful carrying case
- Backpack style carrying case gives you ample storage with convenient organizing and quick retrieval
- Shoulder Strap carrying option for carrying case for your convenience and ease with maximum feasibility
- Checkpoint friendly carrying case saves you from worrying about damage to your belongings and more time making yourself relaxed for your flight
- SafePORT case feature for better reliance and usability
- Comes in black color for a trendy and eye-catching look
- It holds gadget up to 16" in size
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With a checkpoint-friendly design, travel is a breeze.
The Targus® Mobile Elite Checkpoint-Friendly Backpack has a robust design that maximizes storage. It's not just a backpack with a laptop compartment. It's also a backpack with a water bottle pocket and other storage areas so you don't have to worry about leaving useful cargo behind.
Strategically located compartments make it easy to find what you're looking for: a soft-lined pocket on the front for sunglasses or valuables, nooks for pens and styluses, and two large side pockets that expand to fit your water bottles. The main compartment accommodates small and large supplies alike, as well as helps you keep up with the ever-evolving necessities of various clients and projects.
Make it to your gate with time to spare - this backpack is the ultimate checkpoint-friendly laptop backpack. It unzips flat, so there's no need to remove your device to go through security while the easy-access pocket on the front is perfect for a boarding pass and your ID.
For maximum protection, the SafePort® Sling secures your laptop in case it's dropped, and lockable zippers provide enhanced security when you're on the go. Equipped with a top grab handle, padded shoulder straps, or a trolley strap for stack-and-roll convenience, this backpack is the optimal travel companion and stores easily in the overhead compartment.
Ready to breeze through security with all of your belongings? Learn more about investing in a checkpoint-friendly laptop backpack like the Targus® 15-16" Mobile Elite Checkpoint-Friendly Backpack in the video below.
A Traveler's Companion
The patented checkpoint-friendly design allows you to send your bag through TSA screenings without removing your laptop. Just unzip to lay the bag flat. Designed to meet airport standards the checkpoint-friendly feature allows the laptop to remain inside the case for a clear X-ray scan.
Drop Protection
A laptop compartment with the SafePort® Sling Protection System delivers industry-leading protection against accidental drops or damage.
Ample Storage
One thing the Mobile Elite Checkpoint-Friendly Backpack is not short on is internal real estate. The main compartment is spacious with additional packets for notebooks and files. Multiple pockets on the inside and outside make for easy access to your phone, tablet, or favorite book.
Stay Hydrated and Stay Organized
No need to dig to the bottom of your bag for a drink, keep your water bottles in one of two designated side pockets, or have snacks handy in an exterior pocket for that midday lull. Whether you open from the front or the back, this bag allows easy access to your laptop and other accessories to help you make the most of your day.
Tech Specs
| Depth | 6.7" |
|---|---|
| Style | Backpack |
| Width | 14.2" |
| Height | 19.3" |
| Length | 13" |
| Brand Name | Targus |
| Durability | Water Resistant Bottom |
| Closure Type | Zipper |
| Color Family | Black |
| Locking Type | Zipper |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | Mobile Elite |
Show all 32 specsShow fewer
| Product Name | 15" - 16" Mobile Elite Checkpoint-Friendly Backpack |
|---|---|
| Product Type | Carrying Case |
| Case Features | Bottle Pocket |
| Product Color | Black |
| Product Model | TBB617GL |
| TAA Compliant | Yes |
| Volume Capacity | 6.87 gal |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Material Details | <ul> <li>Mesh Back</li> <li>Metal Logo</li> </ul> |
| Protection Level | Better |
| Application/Usage | Notebook |
| Country of Origin | China |
| Laptop Compartment | Yes |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Weight (Approximate) | 2.64 lb |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Manufacturer Part Number | TBB617GL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Minimum Screen Size Supported | 15" |
Related Products
More in NB-CAS from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





