
14IN GRAY/BROWN STRATA III SLEEVE
14IN GRAY/BROWN STRATA III SLEEVE
Key Features
- Lightweight materials
- Front, zippered accessories pocket
- Lined interior protects device from scuffs and scratches
- Soft-touch leatherette accents
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Always on the go? Carry your laptop in the 14" Strata II Sleeve. It has a slim design, but plenty of room for essentials in its front zippered pocket. Inside, your device will be cradled within a padded interior which will help protect it from scuffs and scratches. Crafted with lightweight materials and soft-touch leatherette accents, the Strata III Sleeve has a modern design that'll take you from subway to boardroom.
Tech Specs
| Style | Sleeve |
|---|---|
| Width | 0.8" |
| Height | 10.2" |
| Length | 14.2" |
| Brand Name | Targus |
| Durability | Scuff Resistant |
| Closure Type | Zipper |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | Strata III |
| Product Name | 14" Strata III Sleeve, (Gray/Brown) |
| Product Type | Carrying Case |
Show all 23 specsShow fewer
| Case Features | Front Pocket |
|---|---|
| Product Color | Gray |
| Product Model | TBS93004GL |
| TAA Compliant | No |
| Product Material | Leatherette |
| Application/Usage | Notebook |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 6.72 oz |
| Manufacturer Part Number | TBS93004GL |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-CAS from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





