
California Proposition 65 Warning
104KEY USB MULTICOLOR LIT SLIMLINE KEYBOARD WITH GAMING MOUSE
104KEY USB MULTICOLOR LIT SLIMLINE KEYBOARD WITH GAMING MOUSE
Key Features
- USB interface enables easy connectivity
- Now you can get hassle-free performance and smoother movements with optical LED
- Offers plug and play interface Windows
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Adesso® AKB-137CB Illuminated Gaming Keyboard & Mouse Combo is a great choice for gamers who want the important gaming features without breaking the bank. The Illuminated Backlit Keyboard and mouse come with a Green, Blue, Purple, Red illumination effect. With the touch of the lighting button, user can easily toggle on and off.The keyboard's different hotkeys also provide quick access to your media player controls as well as different lighting options. The mouse equipped with enhanced optical engine of 1000 DPI (by default) allows your device to work with improved speed, accuracy, and reliability.
Features:
Multi-Colored Illuminated Keyboard and Illuminated Mouse
The Illuminated Backlit Keyboard and mouse come with a Green, Blue, Purple, Red illumination effect. With the touch of the lighting button, user can easily toggle on and off. Hold FN+Brightness
up to adjust the brightness up, or hold FN+Brightness down to adjust brightness down.
Slim Low Profile Full-Size Design
Slim and Low Profile keys for smooth, whisper-quiet typing, and exceptional comfort.
Multimedia Hotkeys
Control your media player with just one touch using the built-in Multimedia Hotkeys for easy access to your favorite video or music playlist.
Enhanced Optical Engine
The enhanced optical engine of 1000 DPI (by default) allows your device to work with improved speed, accuracy, and reliability.
Tech Specs
| Brand Name | Adesso |
|---|---|
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | EasyTouch |
| Product Name | EasyTouch 137CB Illuminated Gaming Keyboard & Mouse Combo |
| Product Type | Gaming Keyboard & Mouse |
| Product Model | 137CB |
| Number of Keys | 104 |
| Product Family | EasyTouch |
| Package Contents | <ul> <li>EasyTouch 137CB Illuminated Gaming Keyboard & Mouse Combo</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Movement Detection | Optical |
Show all 34 specsShow fewer
| Platform Supported | Windows |
|---|---|
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.40" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.50" |
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Depth | 4.50" |
| Pointing Device Width | 3.40" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.20" |
| Pointing Device Height | 1.50" |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Adjustable Backlighting |
| Manufacturer Part Number | AKB-137CB |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 2 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYCMB from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


