
WD BLACK P10 GAME DRIVE XBOX 6TB BLACK TOP W/WHITE BOTTOM WW
WD BLACK P10 GAME DRIVE XBOX 6TB BLACK TOP W/WHITE BOTTOM WW
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- With 6 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- The USB 3.2 (Gen 1) interface ensures seamless data transfer and exceptional performance
- 2.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Provides extra, dependable storage capacity for your important files and data, ensuring they are always secure and accessible
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Your Xbox Library On-The-Go
The WD_BLACK P10 Game Drive for Xbox is a top-tier external HDD built specifically for gamers looking to expand the potential of their Xbox. It's a portable form factor that comes in capacities up to 6TB to save up to 150 games. Included with your purchase is a 1-month membership of Xbox Game Pass Ultimate, with access to 100+ games on consoles and PC, plus online console multiplayer.
Expand Your Realm Of Your Xbox One Storage
With up to 6TB of additional storage that can save up to 150 games, the WD_BLACK P10 Game Drive for Xbox provides the space you need to grow your game library. Deleting old games to make room for new ones is a thing of the past. Included with your purchase is a 1-month membership of Xbox Game Pass Ultimate, with access to 100+ games on consoles and PC, plus online console multiplayer.
Works With Xbox Series X|S
Take all your favorite Xbox One games with you when upgrading to the Xbox Series X|S! With the WD_BLACK P10 Game Drive for Xbox , you can simply backup your Xbox One game library and immediately start playing them your new Xbox Series X|S for upgrading made easy.
Wherever You Go, Your Games Follow
Quickly get into the game, no matter where you are. The WD_BLACK Xbox One external hard drive's portable and durable form factor gives you the ability to bring your Xbox game library with you wherever you go. Simply plug in, log on, and you're ready to play any game in your coveted collection.
Built For Better
Everything that goes into WD_BLACK devices are specifically designed to take your game further, no matter what you play. With speeds up to 130MB/s and up to 6TB of extra storage, the WD_BLACK P10 Game Drive for Xbox will push your console to new levels of performance, allowing you to drive your game and play without limits.
Our Legacy Lives On
Tried and true, gamers trust WD_BLACK with their lives (and saves). Our mission with WD_BLACK is simple: a brand dedicated to save and enhance your games. Offering dependability, optimized speed boosts, expansion, and a 3-year limited warranty, you can be certain that your WD_BLACK P10 Game Drive for Xbox will have your back as you quest for video game greatness.
Win Without Worry
WD_BLACK is breaking the mold when it comes to premium storage expansion and performance. Purpose-built for gamers, the WD_BLACK P10 Game Drive for Xbox gives your Xbox the trusted, reliable performance boost it needs to perform at a high level, so you'll spend less time worrying about your hardware, and more time winning.
Tech Specs
| Width | 3.5" |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Length | 4.7" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Black |
| Product Name | Black P10 WDBZRG0060BBK-WESN Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Compatibility | <p>Xbo Series X|S (play and store Xbox On games; archive Xbox Series X|S games) Xbox One</p> |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | WDBZRG0060BBK-WESN |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
| Product Family | Black P10 |
| Product Series | P10 |
| Device Supported | Gaming Console |
| Storage Capacity | 6 TB |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Manufacturer Part Number | WDBZRG0060BBK-WESN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USBHD from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS and similar brands

4TB WD BLACK P10 GAME DRIVE

8TB WD BLACK P10 GAME DRIVE

12TB MY BOOK
More from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
