WD BLACK P10 GAME DRIVE 2TB BLACK WORLDWIDE
WD BLACK P10 GAME DRIVE 2TB BLACK WORLDWIDE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- The USB 3.2 (Gen 1) Type A interface ensures seamless data transfer and exceptional performance
- 2.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Provides extra, dependable storage capacity for your important files and data, ensuring they are always secure and accessible
- Hard Drive offers increased storage base capacity for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
External hard drive for your coveted games
The WD_BLACK P10 Game Drive gives your console or PC the performance-enhancing tools it needs to keep your competitive edge. Its a top-tier external HDD in capacities up to 5TB, built specifically for gamers looking to expand the potential of their console or PC by saving their game library in an on-the-go form factor. Now, with WD_BLACK P10 Game Drive, you can drive your game the way you choose.
Expand Your Realm
As your game library grows, you'll need space to save your new treasured titles, along with extra room to save your old favorites. The WD_BLACK P10 Game Drive comes in up to 5TB that can save up to 125 games, so you don't have to compromise which games to delete on your console or PC in order to make room for new ones.
Wherever You Go, Your Games Follow
Quickly get into the game, no matter where you are. The WD_BLACK P10 Game Drive's easily portable and highly durable form factor gives you the ability to bring your library with you wherever you go. Simply plug in, log on, and you're ready to play any game in your coveted collection.
Built For Better
Everything that goes into WD_BLACK devices are specifically designed to take your game further, no matter what you play. With speeds up to 130MB/sand up to 5TB of extra storage, the WD_BLACK P10 Game Drive will push your console or PC to new levels of performance, allowing you to drive your game and play without limits.
Our Legacy Lives On
Tried and true, gamers trust WD_BLACK with their lives (and saves). Our mission with WD_Black is simple: a brand dedicated to save and enhance your games. Offering dependability, optimized speed boosts, expansion, and a 3-year limited warranty, you can be certain that your WD_BLACK P10 Game Drive will have your back as you quest for video game greatness.
WIN WITHOUT WORRY
WD_BLACK is breaking the mold when it comes to premium storage expansion and performance. Purpose-built for gamers, the WD_BLACK P10 Game Drive gives your console or PC the trusted, reliable performance boost and capacity it needs, so you'll spend less time worrying about your hardware, and more time winning.
Tech Specs
| Width | 3.5" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Length | 4.7" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Black |
| Product Name | Black P10 Game Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Compatibility | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Sony Playstation 5</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Xbox Series X|S</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Sony Playstation 4 Pro</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Microsoft Xbox One</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Sony Playstation 4</li></ul> |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | WDBA2W0020BBK-WES1 |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Product Family | Black P10 |
| Product Series | P10 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Platform Supported | PC |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
| Manufacturer Part Number | WDBA2W0020BBK-WES1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Windows 10+ |
Related Products
More in USBHD from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS and similar brands

WD BLACK P10 GAME DRIVE XBOX 6TB BLACK TOP W/WHITE BOTTOM WW

8TB WD BLACK P10 GAME DRIVE

12TB MY BOOK
More from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
