12TB WD BLACK P10 GAME DRIVE
12TB WD BLACK P10 GAME DRIVE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- 12TB so you can save and build your Xbox One™ gaming collection up to 300 games.
- Free, 3-Month membership of Xbox Game Pass Ultimate included with purchase.
- Speeds up to 250 MB/s and rated at 7200RPM with active cooling technology to help you stay in the game.
- Features two 7.5W USB Type-A charging ports for charging of your gaming gear and accessories.
- Purpose-built for gamers based on WD_Black™ quality and reliability.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
DON'T PLAY FAVORITES-PLAY EVERYTHING
With the WD_Black™ D10 Game Drive for Xbox One™'s 12TB of added storage, there's no need to waste time clearing room on your console or PC for new games-now you can keep your old favorites intact as you grow your library. Capturing and collecting your most memorable in-game moments is even easier with the extra storage capacity, so you can relive and share your greatest gameplay recordings with the world. Additionally, the WD_Black™ D10 Game Drive for Xbox One™ includes a free 3-month membership of Xbox Game Pass Ultimate which features not only Xbox Gold Live, but also access to 100+ games on Xbox and PC.
BIG DRIVE, NIMBLE SPEED
Delivering speeds up to 250MB/s rated at 7200RPM, you can play your games in the fast lane with WD_Black™ D10 Game Drive for Xbox One™. Meticulously designed with the gamer in mind, it features active cooling technology built in to help maintain thermal conditions and reduce failure risk for an optimized gaming experience.
POWER UP TO 100%
The WD_Black™ D10 Game Drive for Xbox One™ comes equipped with two 7.5W USB Type-A charging ports to make charging your gaming gear or accessories even easier. Carefully crafted to stand either vertically or sit horizontally, your gaming set up will keep your devices charged and prepared for battle at a moment's notice.
OUR LEGACY LIVES ON
Tried and true, gamers trust WD_Black™ with their lives (and saves). Our mission with WD_Black™ is simple: a brand dedicated to save and enhance your games. Offering dependability, optimized speed boosts, expansion, and a 3-year limited warranty, you can be certain that your WD_Black™ D10 Game Drive for Xbox One™ will have your back as you quest for video game greatness.
WIN WITHOUT WORRY
WD_Black™ is breaking the mold when it comes to premium storage expansion and performance. Purpose-built for gamers, the WD_Black™ D10 Game Drive for Xbox One™ gives your console the trusted, reliable performance boost and capacity it needs, so you'll spend less time worrying about your hardware, and more time winning.
Tech Specs
| Depth | 7.7" |
|---|---|
| Width | 4.9" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | External |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Black |
| Product Name | Black D10 Game Drive for Xbox One |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
| Compatibility | Microsoft Xbox One Gaming Console |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | WDBA5E0120HBK-NESN |
| Host Interface | USB 3.2 |
| Product Family | Black D10 |
| Product Series | D10 |
| Device Supported | Gaming Console |
| Package Contents | <ul> <li>Black D10 Game Drive for Xbox One</li> <li>USB Type-A to Micro-B Cable</li> <li>AC Adapter and Plug</li> <li>Quick Install Guide</li> </ul> |
| Storage Capacity | 12 TB |
| Country of Origin | Thailand |
| External Drive Type | Portable |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Weight (Approximate) | 2.16 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | WDBA5E0120HBK-NESN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in SATAHD from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS and similar brands
More from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS
Other products available from this brand

WD BLACK P10 GAME DRIVE 2TB BLACK WORLDWIDE

4TB G-DRIVE ARMORATD SPACE GREY WW 130MB/S

WD BLACK P10 GAME DRIVE XBOX 6TB BLACK TOP W/WHITE BOTTOM WW

8TB WD BLACK P10 GAME DRIVE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.